بلاگ

انتخاب بهترین سنگ کف پارکینگ

انتخاب بهترین سنگ کف پارکینگ

سنگ کف پارکینگ می تواند یکی از انتخاب های مهم ساختمان شما محسوب شود زیرا از آنجایی که این سنگ محل رفت و آمد خودرو های ساختمان می باشد باید ویژگی و مزایی را داشته باشد تا طول عمر بالایی داشته باشد در نتیجه در انتخاب و خرید آن باید بسیار دقت شود. ما در این مطلب شما را برای انتخاب بهترین نوع سنگ کف پارکینگ راهنمایی خواهیم کرد تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

همانطور که می دانید پارکینگ قسمتی از ساختمان است که می تواند در دید بسیاری از افرادی که وارد ساختمان می شوند قرار گیرد در نتیجه ظاهر آن باید بسیار خوب باشد تا حس خوبی را به افراد هنگام وارد شدن به ساختمان منتقل نماید پس بهتر است تا علاوه بر یک معماری جذاب، طراحی شده و کاربردی، در زمان انتخاب مصالح نیز، اولویت ها و نیازهایی را که یک ساختمان دارد در نظر داشته باشید.

توجه داشته باشید که هیچ متریالی متناسب با همه پارکینگ ها وجود ندارد، از این رو یک تصمیم عجولانه و غیر فنی می تواند منجر به صرف وقت و هزینه های بیشتر در طولانی مدت شود این یعنی یک انتخاب نادرست می تواند منجر به هزینه اضافی برای ساختمان شما شود.

ما در این مطلب شما در انتخاب سنگ کف پارکینگ مناسب راهنمایی خواهیم کرد تا مصالح انتخابی شما طول عمر بالایی برای شما داشته باشند و از صرف هزینه اضافی جلوگیری کنید.

 

انتخاب مناسب سنگ کف پارکینگ

توجه داشته باشید که یکی از موارد مهمی که باید در هنگام انتخاب مصالح پارکینگ به آن بسیار توجه داشته باشید سختی مصالح است مصالحی که برای پارکینگ و بخصوص به عنوان سنگ کف پارکینگ مورد استفاده قرار می دهید، باید به اندازه کافی سخت باشد تا از طلوع تا غروب در برابر انواع شرایط آب و هوایی دوام بیاورد.

علاوه بر آن این سنگ ها باید مقاوم باشند تا بتواند در برابر وزن زیاد و ترافیک، برای سال ها به خوبی مقاومت کنند و دچار ترک و شکستگی نشوند. باید مطمئن شوید که تایل ها قطعاً ضد لغزش و ضد آب هستند و مطمئن شوید که کفپوش های انتخاب شده به راحتی در معرض شکستگی یا ترک نیستند و در فصل بارندگی کثیف به نظر نمی رسند.

مواردی که گفته شد حداقل ویژگی هایی است که یک سنگ کف پارکینگ باید دارا باشد، تا طول عمر بالا و خوبی برای شما داشته باشد در اینصورت می توان گفت که این سنگ قابل انتخاب است. سنگ های طبیعی با دارا بودن تمام این خصوصیات، یکی از برترین گزینه ها برای استفاده در سنگ کف پارکینگ و حتی بدنه پارکینگ یعنی قسمت دیوار ها می باشد.

 

مناسب ترین انتخاب برای کفپوش پارکینگ

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا سنگ و یا سنگ طبیعی از مناسب ترین انتخاب ها برای کفپوش پارکینگ می باشد؟

علاوه بر خصوصیاتی که در بالا گفته شد؛ کفپوش سنگ طبیعی به دلیل جذابیت، زیبایی، تنوع، پایداری و سهولت در مراقبت، مورد توجه بسیاری از صاحبان خانه، طراحان و معماران و سازندگان قرار گرفته است.

یکی دیگر از دلایل گرایش افراد به سمت انتخاب سنگ کف پارکینگ طبیعی این است که در زمان فروش، جزو ارزش افزوده ملک و سرمایه در نظر گرفته می شود در نتیجه می تواند بر قیمت نهایی منزل شما تاثیر بسیاری داشته باشد.

و هنگام خرید منزل برای بسیاری از خریداران، سرامیک و سنگ های مصنوعی چندان جذاب به نظر نمی رسد. از دیگر محاسن سنگ طبیعی برای سنگ کف پارکینگ این است که با کمترین نگهداری می تواند مدت زمان طولانی دوام داشته باشد در نتیجه طول عمر بالایی برای آن پیش بینی می شود و حتی در صورت بروز ترک خوردگی ، می توان آنها به راحتی جایگزین کرد. همچنین، می توان سنگ ها را در طراحی بر اساس سلیقه و طراحی معمار، با عناصر و مصالح دیگر ترکیب کرد و یا مطابقت داد.

سوال اصلی اینجاست که انواع سنگ های طبیعی مرمریت، مرمر، گرانیت، کوارتزیت، ماسه سنگ و… با تنوع گسترده در بازار موجود است، اما آیا می توان از همه آن ها برای پارکینگ استفاده کرد؟ بهترین انتخاب برای سنگ کف پارکینگ کدام است؟ جواب این سوال را در ادامه این مطلب می باشد.

 

مشخصات سنگ کف پارکینگ

بهتر است قبل از انتخاب سنگ کف پارکینگ چند نکته در نظر داشته باشید؛

 • قبل از خرید دقت به شرایط جوی محل پروژه (سردسیر یا گرمسیر بودن اقلیم) بسیار قابل اهمیت است.
 • نوع زمین (در صورت سست بودن زمین، نیاز به زیرسازی خاصی برای سنگ وجود دارد که بعداً دچار نشست نشود)
 • سرپوشیده و یا در فضای باز بودن پارکینگ و… در انتخاب سنگ مصرفی از نظر مشخصات فنی، رنگ، طرح و… مؤثر می باشند.

برای داشتن نمای پارکینگی زیبا می توانید این موارد را رعایت نمایید، توجه داشته باشید که زیبایی پارکینگ نیز علاوه بر کیفیت مصالح آن بسیار مهم است. برای پارکینگ هایی که از نور کافی برخوردارند می توانید از رنگ های تیره و طرح های دلخواه استفاده نمایید، اما اگر فضای پارکینگ کم نور و زیرزمینی باشد، بهتر است از رنگ های روشن یا خنثی استفاده کنید تا فضای پارکینگ روشن تر جلوه کند؛ البته در نظر داشته باشید که  انتخاب طرح و رنگ سنگ، باید با سبک طراحی و ساختار کلی ساختمان در هماهنگی باشد که این می تواند کار یک طراح و معمار حرفه ای باشد.

به طور کلی سنگ کف و بدنه پارکینگ باید این خصوصیات را داشته باشند:

 • سالم، بدون ترک و رگه های سست
 • یکنواخت، همگن و بدون پوسیدگی
 •  جذب آب پایین
 • نداشتن آلودگی های طبیعی و مصنوعی
 • دوام و استحکام بالا
 • مقاومت در برابر اسیدها و مواد شیمیایی
 • مقاوم در برابر فشار، سایش و شرایط جوی (در برابر یخ زدگی، نوسانات دما، باد و … به بهترین شکل مقاومت کند)
 • ضخامت سنگ پارکینگ نباید از ۱٫۷ -۲ سانتیمتر کمتر باشد.
 • ابعاد سنگ های پارکینگ باید حداکثر ۶۰*۶۰ سانتیمتر باشد. ( هر چه ابعاد بزرگ تر باشد، یقیناً زیبایی بیشتری به فضا خواهد داد اما اجرا و شیب بندی پارکینگ، با مشکل مواجه شده و مقاومت سنگ در برابر شکستن و خرد شدن پایین می آید).

بهترین و بدترین سنگ های پارکینگ

افراد اغلب گرانیت یا کوارتزیت را برای سنگ کف پارکینگ انتخاب کرده و ترجیح می دهند زیرا در مقابل نفوذ مواد اسیدی مقاوم تر از سنگ های دیگر هستند و به طور کلی در مناطق پرتردد عملکرد خوبی دارند که این ویژگی در سنگ کف پارکینگ بسیار قابل اهمیت است. البته توجه داشته باشید که این بدان معنا نیست که انتخاب سنگ مرمریت، تراورتن یا … اشتباه است یا در برابر سایش مقاوم نیستند، بلکه باید با توجه به پروژه و مشخصات فنی هر سنگ، نسبت به تصمیم گیری اقدام نمایید.

مثلاً بسیاری از سنگ های گرانیت، با اینکه از نظر فنی مقاومند و عملکرد مناسبی برای پارکینگ دارند اما به دلیل قیمت بالا و نداشتن صرفه اقتصادی برای پروژه ها، مورد استفاده قرار نخواهند گرفت. سنگ های آهکی و لایم استون ها نیز، به دلیل جذب آب زیاد و متلاشی شدن رگه ها، به عنوان سنگ پارکینگ توصیه نمی شوند. همچنین سنگ های ترامیت به دلیل مقاومت سایشی پایین و یا سنگ های مرمر که نرم و خش پذیرند و البته گران قیمت، برای کف و بدنه پارکینگ مناسب نخاهند بود.

انواع سنگ های طبیعی که عمدتاً برای پارکینگ ها مورد استفاده قرار می گیرند به عبارت زیرند:

 

سنگ گرانیت

همانطور که می دانید سنگ گرانیت یک سنگ بسیار مقاوم و بادوام است که تقریباً در هر رنگ قابل تصور با الگوهای بصری قوی موجود و با سبک های مختلف طراحی قابل انطباق می باشد در نتیجه می توان گفت تنوع آن بسیار بالا است و انتخاب از این نوع سنگ در هر طرح راحت می باشد. سنگ طبیعی گرانیت به دلیل استحکام، هزینه های نگهداری کم و کارایی بالا به عنوان سنگ پارکینگ در میان سازندگام و معماران محبوبیت خاصی دارد.

گرانیت پس از درزگیری صحیح، در برابر آلودگی و نفوذ مایعات و اسیدها مقاوم تر می شود که این ویژگی بسیار قابل اهمیت است. مسلماً گرانیت سنگ ارزان قیمتی نیست، اما بدون شک از سخت ترین و زیباترین عناصر جهان محسوب می شود که معمولاً برای سنگ کف پارکینگ های پرتردد مجتمع های مسکونی، اداری و… نیز اولین و بهترین انتخاب می باشد.

از سنگ های گرانیت پرکاربرد برای سنگ کف پارکینگ می توان موارد زیر را نام برد:

 • گرانیت نطنز
 • گرانیت نهبندان
 • گرانیت مروارید مشهد

این سنگ ها دارای ترکیب رنگ سفید، خاکستری و مشکی هستند.

و علاوه بر موارد بالا گرانیت پیرانشهر با رنگ زمینه تیره و مقاوم در برابر خش پذیری، گرانیت خرمدره  با رنگ و طرح یکدست، می توانند از جمله سنگ های گرانیت مناسب برای سنگ کف پارکینگ باشند.

البته توجه داشته باشید که برای استفاده از سنگ گرانیت برای سنگ کف پارکینگ باید از فرآوری هایی نظیر تیشه کاری، فلیم، بوش همرد و یا سند بلاست استفاده شود تا از لغرندگی و احتمال سُر خوردن خودرو جلوگیری شود.

سنگ کوارتزیت

کوارتزیت از سنگ های بسیار سخت است که از لحاظ ظاهری شبیه مرمریت می باشد و از لحاظ مقاومتی شبیه به گرانیت است. سنگ کوارتزیت دارای ویژگی های مهمی است که از جمله آن می توان به مقومت آن در برابر هوا زدگی، خراش، سایش و لکه اشاره کرد.

کوارتزیت به دلیل ظاهر زبر و رنگ های تیره برای پروژه هایی که از سبک های طراحی سنتی و نوستالژیک پیروی می کنند بسیار ایده آل می باشد. لازم به ذکر است که کوارتزیت از سنگ های گران قیمت بازار محسوب می شود و به دلیل مقاومت و سختی زیاد، برای پارکینگ های با تردد بالا ارزش سرمایه گذاری را خواهد داشت.

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن یک سنگ طبیعی متخلخل با بافتی غیر لغزنده می باشد. سنگ های تراورتن در صورت مراقبت و نگهداری صحیح، در برابر رطوبت مقاوم می باشند و به راحتی ترک نخواهند خورد.

استفاده از سنگ های تراورتن برای پارکینگ های مسکونی و کمتردد بیشتر توصیه می شود. تراورتن ها دارای تنوع بسیاری می باشند که برای سنگ کف پارکینگ از نظر ظاهری و ویژگی، سنگ های تراروتن سیلور برای استفاده به عنوان سنگ بدنه و کف پارکینگ و تراورتن عباس آباد برای سنگ بدنه پارکینگ پیشنهاد می شود.

سنگ تراورتن از قیمت مناسب تری نسبت به سنگ گرانیت و کوارتزیت برخوردار می باشد. در واقع می توان گفت در صورت انتخاب سنگ تراورتن برای پارکینگ خود، می توانید با هزینه کمتر، ظاهر و کیفیتی مطلوب داشته باشید اما توجه نیز داشته باشید که سنگ گرانیت و کوارتزیت دارای مقاومت بالاتری می باشند.

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت یک انتخاب زیبا برای طراحی های کلاسیک و مدرن است که در تمام اعصار مورد توجه و محبوب می باشد. سنگ مرمریت از تراورتن سنگین تر است و معمولاً جذب آب پایین و تراکم بالایی دارد. سنگ های مرمریت نیز مانند تراورتن ها، اغلب برای پارکینگ های مسکونی کم تردد مورد استفاده قرار می گیرند.

از مرمریت های محدودی می توان برای سنگ کف پارکینگ استفاده نمود، که از میان سنگ های موجود در بازار، مرمریت هرسین، مرمریت نمین و مرمریت خوی میتوانند انتخاب مناسبی باشند که با فرآوری مناسب، ویژگی های مطلوب، برای استفاده به عنوان سنگ کف پارکینگ مناسب می باشند.

همچنین سنگ چینی/کریستال نیریز با زمینه استخوانی و رگه های خاکستری و سنگ چینی لایبید در طرح و رنگ های زیبا، برای پارکینگ پروژه های لوکس مسکونی انتخاب مناسبی خواهند بود. (سنگ های چینی که از دسته مرمریت ها هستند، انتخاب بهتری برای سنگ پارکینگ می باشند.)

قیمت سنگ کف پارکینگ

بهتر است تا برای انتخاب سنگ کف پارکینگ ملاک خود را ویژگی هایی که سنگ کف پارکینگ باید داشته باشد قرار دهید و نه قیمت آن به اینصورت می توانید سنگی را انتخاب نمایید که طول عمر بالایی داشته و شما را مشکل صرف هزینه دوباره رو به رو نکند

معمولاً سنگ های ایرانی علاوه بر تنوع و کیفیت بالا، قیمت مناسب تری نسبت به سنگ های خارجی دارند و حتی در ساختمان های لوکس نیز نمونه های با کیفیت ایرانی، بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. ولی به طور کلی، قیمت سنگ پارکینگ به عواملی مانند ابعاد، ضخامت سنگ پارکینگ ،سورت بندی، کیفیت فرآوری و… وابسته است.

علاوه بر اینکه بر ویژگی ها و قیمت سنگ کف پارکینگ توجه دارید باید به همان اندازه به طراحی و دکوراسیون داخلی خانه یا محل کار خود توجه داشته باشید، تا در نهایت سنگی را که انتخاب می کنید با طراحی ساختمان شما هماهنگی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *