بلاگ, landing

انواع سنگ دهبید

انواع سنگ دهبید

انواع سنگ دهبید را در اینجا معرفی خواهیم کرد. سنگ دهبید یکی از بهترین سنگ های مرمریت در ایران و جهان می باشد زیرا این سنگ تمام معیارهای مناسب یک سنگ مرمریت مرغوب به ویژه برای استفاده به عنوان سنگ کف را دارا می باشد.

از آنجایی که دارای مزایا و زیبایی و طرح های خاصی می باشد یکی از سنگ های لوکس برای دکوراسیون داخلی و سنگفرش ها محسوب می گردد و اکثر طراحان و سازندگان ساختمان به عنوان گزینه اول یکی از انواع سنگ مرمریت دهبید را انتخاب می کنند.

این سنگ در تم های مختلف رنگی در بازار موجود است که هر نوع آن دارای طرح متفاوتی نیز می باشد اما در کل انواع سنگ دهبید دارای زمینه روشن می باشند.
معادن سنگ دهبید در شهر صفا شهر 170 کیلومتری شمال شهر شیراز قرار دارد. صفا شهر دارای ذخائر زیاد معدن سنگ های مرمریت می باشد که انواع سنگ دهبید از این منابع استخراج می شود.

معادن انواع سنگ دهبید

در ادامه معادن انواع سنگ دهبید را نام برده ایم:

 1. دهبید چاه مرغی ( اصلی )
 2. دهبید شایان
 3. دهبید زارع
 4. دهبید انگورک
 5. دهبید آرین
 6. دهبید حسن آباد
 7. دهبید احرار
 8. دهبید ثمین
 9. دهبید کوه سفید
 10. دهبید مروارید ( نسکافه ای )
 11. دهبید مشکی
 12. چهرک
 13. دیپلمات
 14. سیمکان

تمامی این معادن سنگ در منطقه ای بنام خرم بید جاده کره ای واقع شده اند و اصطلاحا به سنگ های کرم منطقه سنگ مرمریت دهبید گفته می شود. سنگ های این منطقه اغلب دارای آنالیز مشابه و ظاهری متفاوت می باشند.

خصوصیات برجسته انواع سنگ دهبید

از خصوصیات برجسته انواع سنگ دهبید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. استحکام زیاد
 2. مقاومت سایشی بالا
 3. درصد جذب آب پایین
 4. ساب پذیری و شفافیت بالا
 5. رنگ و طرح منحصر به فرد

از مزایا مشترک سنگ های دهبید می توان گفت اغلب کرم و روشن با طرح های گوناگون می باشند و  همگی آنها ساب پذیری خوب، مقاومت بالا و جذب آب پایین دارند.

رنگ انواع سنگ دهبید

سنگ های دهبید بطور کلی دارای پنج رنگ می باشند که در ادامه آنها را بیان کرده ایم:

 1. کرم روشن مایل به سفید
 2. کرم ساده
 3. کرم مایل به بژ
 4. کرم طرح دار
 5. کرم گل یخی

سنگ های دهبید روشن و بدون رگه طرفداران بیشتری دارند و رنگ های بژ و طرح دار هم طرفداران خاص خود را دارند در نهایت می توان گفت انواع سنگ دهبید دارای طرفداران بسیار بالایی است.

تفاوت ظاهری سنگ های دهبید

در ادامه انواع سنگ دهبید را نام برده و در ارتباط با هر کدام مختصر توضیحی خواهیم داد:

سنگ دهبید چاه مرغی

یکی از پاکترین و روشن ترین سنگ های دهبید، سنگ دهبید چاه مرغی یا همان دهبید اصلی می باشد و از آنجایی که دارای طرفداران بسیاری می باشد به کشور های دیگر نیز صادر می شود و اکثرا بصورت خام صادر می گردد. سنگ دهبید چاه مرغی نسبت به سایر سنگ های دهبید از نظر قیمتی گران تر می باشد.

سنگ دهبید شایان

این نوع سنگ در انواع سنگ دهبید رتبه نخست استخراج ، فرآوری و تولید را دارد و دارای رنگ کرم روشن تا تیره گل دار است که سورت های گوناگون سنگ دهبید شایان مشکل اصلی این سنگ می باشد اما سنگ دهبید شایان یکی از پرفروش ترین سنگ های دهبید می باشد.

سنگ دهبید زارع

سنگ دهبید زارع از لحاظ ظاهری دارای رنگ کرم تا کرم تیره می باشد. این سنگ هم دارای سورت های گوناگون است و سورت سوپر و ممتاز سنگ دهبید زارعی شبیه سنگ دهبید چاه مرغی می باشد. مشخصه این سنگ که آن را با دهبید شایان و چاه مرغی متمایز می نماید رگه های کریستالی موجود در سنگ می باشد که زیبایی خاصی را به آن بخشیده است.

سنگ دهبید انگورک

از دیگر انواع سنگ دهبید، سنگ دهبید انگورک می باشد که داری ظاهری با زمینه روشن با گل های شبیه شاخه انگور و یا پنجه گربه ای زرد و نارنجی کم رنگ می باشد به دلیل ظاهر این سنگ آن را انگورک نامیده اند.

سنگ دهبید آرین

سنگ دهبید آرین از لحاظ ظاهری دارای رنگی کرم مایل به خاکستری است که گل های به اصطلاح یخی در آن نمایان می باشد. سنگ دهبید آرین سورت های گوناگونی دارد و سورت های پایین دارای رگه های سیاه و زردی می باشد.

دهبید حسن آباد

سنگ دهبید حسن آباد دارای تم رنگ کرم می باشد که رگه های کریستالی سفید در آن پراکنده می باشد. سنگ دهبید حسن آباد ساب پذیری عالی دارد و سورت این سنگ نسبت به سایر سنگ های دهبید کمتر می باشد.

دهبید ثمین

این سنگ را می توان یکی از سنگ های جدید انواع سنگ دهبید دانست که  استخراج شده است . دهبید ثمین از لحاظ ظاهری دارای رنگی کرم و گل های سفید به اصطلاح شادانه ای سفید در آن پراکنده می باشد.

دهبید کوه سفید

سنگ دهبید کوه سفید دارای رنگی روشن مایل به سفید می باشد که در بین سنگ های دهبید سنگ دهبید کوه سفید از همه روشن تر می باشد اما این سنگ کمی تخلخل دارد و جذب آب آن نسبت به سایر سنگ های دهبید بیشتر می باشد.

دهبید مروارید

سنگ دهبید مروارید دارای رنگی کرم تیره تا بژ می باشد و دارای رگه های کریستالی سفید می باشد. سنگ دهبید نسکافه ای یا دهبید مروارید به خاطر رنگ خاص و گرمی که دارد طرفداران خاص خودش را دارد.

توجه داشته باشید که در انواع سنگ دهبید سنگ هایی با زمینه مشکی نیز داریم. دهبید مشکی یا دهبید اسپایدر دارای رنگ تیره مایل به مشکی و خطوط باریک طلایی و کرم شبیه اسپایدر در سطح آن می باشد که به صورت پراکنده در سطح آن قرار دارد. سنگ دهبید مشکی دارای سورت های مختلفی است.

این تفاوت بین سنگ های دهبید در سورت های سوپر و ممتاز دیده می شود؛ در حالی که تمامی این سنگ ها دارای چندین سورت گوناگون می باشند. و توجه داشته باشید که تشخیص نوع و درجه سنگ یک کار بسیار تخصصی و فنی می باشد.

درجه بندی سنگ دهبید

سنگ های دهبید از معادن گوناگون استخراج می شوند و هر کدام از این معادن دارای چندین سورت هستند و هر کدام از این سورت ها دارای قیمت متفاوتی می باشند. درجه بندی سنگ های دهبید بر اساس رنگ زمینه و خالص بودن و نداشتن رگه و پاک بودن و النهایه کیفیت فرآوری تعیین می گردد.

قیمت سنگ دهبید

سنگ دهبید اغلب در سنگبری هایی که مجهز به ماشین آلات مدرن می باشند برش داده می شوند و بصورت اسلب و قواره های بزرگ مانند 80*80 و 100*100 فرآوری می گردد اما این به آن معنی نیست که تنها در این ابعاد انواع سنگ دهبید فراوری می شود بلکه شما می توانید سنگ تایل مرمریت دهبید را نیز تهیه کنید و حتی ابعاد دلخواه خود را می توانید در کارخانه های برش سنگ سفارش دهید.

سنگ دهبید به دلیل گران بودن سنگ خام و بالا بودن هزینه های تولید اصولا جزء گرانترین سنگ های ساختمانی مرمریت ایران می باشند. قیمت انواع سنگ دهبید می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد به عنوان مثال برای قیمت گذاری عواملی چون ابعاد سنگ دلخواه، درجه سنگ، معدن سنگ و کیفیت سنگ می توان بر قیمت آن تاثیر بالایی داشته باشد.

پارامترهای تعیین کننده درجه و کیفیت انواع سنگ دهبید

 1. بدون ترک و پوسیدگی باشد
 2. سورت دقیق و حداقل بازی رنگ را داشته باشد
 3. ضخامت سنگ مناسب باشد
 4. گونیا بودن ابعاد سنگ
 5. ساب سنگ
 6. لب پر نبودن سنگ
 7. نحوه بسته بندی و حمل و نقل سنگپ

با توجه به موارد بالا می توان گفت کاملا با انواع سنگ دهبید و برخی از خصوصیات آن آشنا شده اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *