بلاگ

تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی

تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی

تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی را در این مطلب بررسی خواهیم کرد و از آنجایی که سنگ از مصالح اصلی برای ساختمان محسوب می شود انتخاب بهترین سنگ برای پروژه ها و ساختمان ها بسیار مهم می باشد در نتیجه بهتر است این مطلب را به دقت مطالعه نمایید.

اگر توجه کرده باشید اغلب مصالح دیگر با گذشت زمان کیفیت اولیه خود را از دست خواهند داد و مقاومت آن ها پایین خواهد آمد اما باید بگوییم که سنگ جزئی از استاندارهایی است که زمان هیچ تاثیری روی آن نمیگذارد و سطح طبیعی بودن خود را حفظ خواهد کرد. از کاربرد های سنگ می توان به استفاده آن در نما داخلی و خارجی ساختمان اشاره کرد که در حال حاضر استفاده از سنگ در نما ساختمان و دکوراسیون داخلی بسیار طرفدار دارد. دوام و طول عمر سنگ ها بسیار زیاد می باشد و این یکی از دلایلی است که استفاده از آن ها در ساختمان ها مناسب می باشد به همین دلیل اغلب بناها با استفاده از سنگ ساخته می شوند و با توجه به خصوصیات و سنگ های به کار برده شده سال ها با همان کیفیت قبل باقی خواهند ماند.

سنگ ها به دو دسته سنگ های طبیعی و سنگ های مصنوعی تقسیم می شوند. این دو نوع با هم تفاومت های بسیاری دارند ک در ادامه به بررسی برخی از تفاوت میان این دو سنگ می پردازیم.

سنگ طبیعی

همانطور که از اسم این نوع سنگ مشخص است، سنگ طبیعی طی هزاران سال توسط طبیعت شکل گرفته و به وجود می آیند. این سنگ از نقاط مختلف زمین در انواع مخلف از معادن سنگ استخراج می شود. موقعیت سنگ طبیعی تعیین کننده، نوع، رنگ و بافت آن می باشد. سنگ طبیعی به دلیل منحصر به فرد بودن رنگ و نقص هایی که دارد قابل تشخیص می باشد و این زیبایی طبیعی از مزایا آن به حساب می آید حتی گاهی نقص های این سنگ ها مانند رگه های سنگ زیبایی خاصی را برای سنگ ها پدید می آورند.

سنگ طبیعی از ترکیب کانی ها و مواد معدنی شکل میگیرد و عنصر اصلی و مهم تشکیل دهنده آن سیلیس می باشد. سنگ های طبیعی شامل سنگ هایی از جمله دیوریت، کوارتزیت، مرمر، سنگ تراورتن، گرانیت و سنگ مرمریت … هستند. کاربرد اصلی سنگ های طبیعی استفاده از آن ها در نمای بیرون و نمای داخلی ساختمان می باشد و با استفاده از آن ها زیبایی خاصی به ساختمان بخشیده می شود زیرا سنگ های طبیعی از زیبایی بی نظیری بهره مند می باشند.

سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی زمانی به وجود آمد که درخواست ها برای سنگ های یکدست و یکنواخت زیاد شد. سنگ های مصنوعی از مواد بتنی و سنگدانه تشکیل می شود که با فشردن این مواد، سنگ مصنوعی به وجود خواهد آمد این سنگ را به صورت مصنوعی، رنگ و صیقل خواهند داد به این شکل از لحاظ ظاهری شبیه به سنگ طبیعی به نظر خواهد آمد.

سنگ مصنوعی به دلیل قابلیت هایی از جمله وزن، سبک بودن ، نصب آسان و زیبایی فوق العاده آن، در حال حاضر در نمای بیرونی و داخلی ساختمان، دیوارپوش ها، کف پوش ها، سنگ فرش ها و حتی در محوطه بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است بدانید تنها سنگ مصنوعی که در صنعت ساختمان سازی از آن استفاده می شود، سنگ آنتیک می باشد.

در نتیجه اولین تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی این است که سنگ طبیعی در طبیعت به وجود می آید و سنگ مصنوعی توسط انسان به وجود می آید.

مزایای سنگ های طبیعی و مصنوعی

در ادامه با بررسی هرکدام از این سنگ ها مزایا استفاده آن ها برای ساتمان را بررسی می کنیم. هر انتخابی بی دلیل نخواهد بود و برای استفاده در ساختمان ها حتما از قبل مورد بررسی قرار می گیرند. در ادامه مزایای سنگ های مصنوعی و طبیعی را بررسی کرده و در آخر تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی با یکدیگر بررسی می کنیم.

مزایای سنگ طبیعی

سنگ های طبیعی دارای عایق حرارتی می باشند، به همین علت نیاز به هیچ گونه زیر سازی نخواهد داشت.
سنگ طبیعی از رنگ های و طرح های، متنوعی برخودار می باشند و هر کدام زیبایی خاص خود و بی نظیری را دارند.
انعطاف پذیری این سنگ و قابلیت فرم پذیری آن روی سطوح دیگر از بهترین ویژگی های این سنگ محسوب می شود.

مزایای سنگ مصنوعی

سنگ های مصنوعی، در برابر جذب آب مقاومت بالایی دارند
سنگ مصنوعی استحکام بالایی دارد و در برابر عوامل جوی دچار تخریب و آسیب نخواهد شد.
نصب سنگ مصنوعی بسیار آسان می باشد و به زمان کمی نیاز دارد.
سنگ مصنوعی در تنوع و طرح های زیادی تولید خواهد شد و شبیه سنگ طبیعی می باشد.
در تولید سنگ مصنوعی هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و در هر سایز و ابعاد با توجه به کاربرد آن در ساختمان، تولید می شود.
یکی از تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی این است که سنگ مصنوعی در برابر سنگ طبیعی دارای وزن کمتری می باشد و در مواقعی مانند زلزله یا آتش سوزی و … خسارت کمتری به ساختمان وارد می کند.
با توجه به مزایا دو نوع سنگ به راحتی می توانید تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی را تشخیص دهید.

4 مورد از اصلی ترین تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی

سنگ طبیعی و سنگ مصنوعی، از لحاظ ظاهری ممکن است خیلی شبیه به هم به نظر برسد، اما تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی بسیار زیاد است اما تفاوت ظاهری آن ها از تفاوت اصلی آن محسوب می شود. در ادامه برخی از تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی که بسیار قابل اهمیت است را ذکر خواهیم کرد.

ظاهری

اولین تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی می تواند تفاوت ظاهری باشد. با پیشرفت تکنولوژی، ادعا می شود سنگ های مصنوعی ظاهری بهتری نسبت به سنگ های طبیعی دارند. اما قطعا وقتی سخن از اصالت بشود، یک محصول دست ساز نمی تواند با یک محصول طبیعی مورد مقایسه قرار گیرد. سنگ طبیعی سالیان سال طول می کشد تا ظاهر آن شکل بگیرد، به عبارت دیگر، هر یک از صفحات سنگ های طبیعی از نظر ظاهر و شکل باهم متفاوت می باشند و هیچ دو صفحه سنگی شبیه دیگری نیست اما این از عیب های این نوع سنگ نمی باشد بلکه خود یک زیبایی خاص از این نوع سنگ محسوب می شود.

وقتی به سنگ مصنوعی نگاه می کنید، تمام آن ها شبیه به یکدیگر هستند و در تمام صفحات سنگی تکرار رنگ، و سبک، به طور واضح مشاهده می شود. این انتخاب به سلیقه افراد وابسته است که افراد سنگی یک دست و یک شکل را می خواهد و یا سنگ طبیعی با زیبایی منحصر بفردی که دارد.

موارد بالا تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی از لحاظ ظاهری بود و در ادامه از نظرات دیگر نیز این دو مقایسه خواهند شد.

دوام

از مزایا و ویژگی های مهماصلی هر سنگی دوام و استحکام آن سنگ می باشد که در انتخاب سنگ مورد نظر می تواند تاثیر بسیاری داشته باشد. وقتی سخن دوام برای سنگ ها به میان می آید، حرف اول را سنگ طبیعی خواهد زد. برای اثبات این موضوع فقط کافی است به بررسی تمدن های باستانی بپردازید، خواهید دید از سنگ طبیعی برای ساختن مکان هایی که پس از گذشت قرن ها هنوز هم پا برجا است استفاده شده است و این نشان از دوام و استقامت بالای این نوع سنگ می باشد.

بیشتر سنگ های طبیعی، تخلخل کمتری را دارند و به علت افزایش، دوام آن ها خیلی بالا است. لازم به ذکر است بدانید، نگهداری سنگ های طبیعی راحت تر از سنگ های مصنوعی می باشد همچنین برای نماهای بیرونی ساختمان از سنگ طبیعی استفاده می شود، به دلیل این که این سنگ، عواملی مانند باران، نور خورشید، باد را میتواند تحمل کند و دوام آن در مقابل آب و هوا بسیار بالا می باشد.

از تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی می توان مهمترین آن را دوام دانست که طبیعتا دوام سنگ طبیعی از دوام سنگ مصنوعی بسیار بالاتر است.

هزینه از تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی

با بررسی های انجام شده ، سنگ مصنوعی در مقایسه با سنگ طبیعی به صرفه تر می باشد. سنگ مصنوعی بیست تا سی درصد سبک تر از سنگ طبیعی به شمار می باشد، در حالی که هر یک از صفحات از نظر طراحی یکی هستند و همین امر باعث نصب راحت و هزینه با صرفه تر سنگ مصنوعی خواهد شد.

این تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی موجب شده است تا سنگ منوعی فروش بالاتری داشته باشد.

تطبیق پذیری

میتوانید سنگ مصنوعی را روی هر بستری که مد نظرتان هست نصب نمایید. این یکی از مهمترین قابلیت های سنگ مصنوعی به حساب خواهد آمد. ولی این امر برای سنگ طبیعی صدق نخواهد کرد و این هم آخرین تفاوت سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *