بلاگ

تفاوت های سنگ مرمر و سنگ مرمریت

تفاوت های سنگ مرمر و سنگ مرمریت

تفاوت های سنگ مرمر و سنگ مرمریت را در اینجا بررسی خواهیم کرد همانطور که مشاهد می نمایید ایت دو سنگ از نظر اسمی بسیار به یکدیگر شبیه هستند به طوری که افرادی که شناختی از سنگ ها ندارند این دوسنگ را یکی می دانند در صورتی که اینطور نیست. این دو سنگ در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند و دارای تفاوت ها ی بسیاری هستند که در این مطلب به آن ها خواهیم پرداخت.

این دو نوع سنگ هر دوزیبا هستند و برای استفاده در ساختمان بیشتر از سنگ مرمریت استفاده می شود این سنگ حتی قیمت بسیار مناسبتری نسبت به سنگ مرمر دارد. مرمر علاوه بر زیبایی بسیاری که دارد جزو سنگ های لوکس محسوب شده و بسیار گران قیمت می باشد در نتیجه همه افراد از این سنگ نمی توانند استفاده نمایند اما از آنجایی که سنگ مرمریت دارای تنوع بسیار در طرح و رنگ می باشد و همچنین قیمت مناسبی را نیز دارا می باشد در میان سازندگان و معماران طرفداران بسیاری دارد.

این دو سنگ علاوه بر اینکه در ظاهر و ویژگی هایی که دارند تفاوت های بسیاری دارند، از نظر ساخت و تشکیل سنگ نیز با یکدیگر متفاوت می باشند. مرمر از نوع سنگ های دگرگون می باشد که از دگرگونی سنگ های آهکی به دست می آید و سنگ مرمریت از خانواده سنگ های رسوبی (سنگ آهک) است که در ادامه در ارتباط با آن ها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

اما در نهایت هر دو نوع سنگ در هنگام استخراج به صورت کوپ استخراج می شوند و برای استفاده در ساختمان به کارخانه های سنگبری رفته و در اندازه های دلخواه و یا اسلب مرمریت و تایل مرمریت و اسلب مرمر و تایل مرمر برش خورده و در بازار توزیع می شود و مورد استفاده برای معماران و سازندگان در پروژه های خود قرار می گیرد.

اغلب افراد این دو سنگ را با هم اشتباه میگیرند به همین منطور ما در اینجا از تفاوت های سنگ مرمر و سنگ مرمریت برای شما خواهیم گفت تا بیشتر با این دو نوع سنگ آشنا شوید زیرا شبیه و یا حتی یکی دانستن این دو نوع سنگ بسیار اشتباه است زیرا که هر کدام از نوعی متفاوت می باشند که تنها در اسم شباهت بسیاری دارند.

برای این که شما این دو سنگ را اشتباه نگیرید، در ادامه مطلب تفاوت سنگ مرمر و سنگ مرمریت را برای شما بازگو خواهیم کرد.

تفاوت سنگ های مرمر و مرمریت

توجه داشته باشید که مرمر از نوع سنگ های دگرگون است که از دگرگونی سنگ های آهکی به دست می آید. سنگ های رسوبی مانند آهک با حرارت و دفن عمیق به اصطلاح دگرگون شده و خانواده سنگ های دگرگون که سنگ مرمر نیز جزئی از آن است را تشکیل میدهند. این در حالیست که سنگ مرمریت خود از خانواده سنگ های رسوبی (سنگ آهک) است و این تفاوت در شکل گیری کلی این دو نوع سنگ می باشد.

در این قسمت تفاوت این دو نوع سنگ را از نظر تشکیل مورد بررسی قرار دادیم و در ادامه تفاوت های سنگ مرمر و سنگ مرمریت از لحاظ های دیگر نیز بررسی خواهیم کرد.

تفاوت های سنگ مرمر و سنگ مرمریت در زیبایی و جلاپذیری

یکی از تفاوت های سنگ مرمر و سنگ مرمریت در زیبایی و جلاپذیری می باشد. سنگ مرمر از لحاظ ظاهری دارای رنگ های متنوعی از جمله سفید، خاکستری، سیاه، سبز، ارغوانی، زرد، قرمز، می باشد. اما در نظر داشته باشید که رنگ مرمر خالص سفید شفاف است. همچنین ماده اصلی تشکیل دهنده مرمر کلسیت می باشد که پایدارترین حالت کربنات کلسیم است. این کانی دارای بلورهای درشت و مشخص است که سبب می شود مرمر برعکس مرمریت بتواند نور را از خود عبور دهد که این ویژگی به زیبایی اینسنگ افزوده است.

به نحوی که وقتی چراغ قوه گوشی همراه خود را در پشت سنگ مرمر قرار دهید میتوانید براحتی عبور نور را از سنگ مشاهده نمایید. معماران و دکواراتور ها نیز از همین خاصیت سنگ مرمر استفاده کرده و پنل های ال ای دی در پشت این سنگ های زیبا نصب می کنند و زیبایی خیره کننده طبیعی را به فضا خواهند بخشید.

به همین دلیل قیمت این سنگ نسبت به مرمریت بالاتر بوده و همچنین از زیبایی، جلاپذیری و شفافیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. سنگ مرمریت را میتوان به نوعی شبه مرمر و یا سنگ مرمر با کیفیت پایین تر دانست که به همین دلیل قیمت پایین تر و مقاومت کمتری نسبت به مرمر دارد. شایان ذکر است سنگ های مرمریت نیز طرح ها و رنگ های بسیار زیبایی دارند که ممکن است در سنگ های مرمر نتوان آن را پیدا کرد. به عنوان مثال مرمریت های گلدن بلک یا اسپایدر دارای طرح های منحصر بفردی می باشند.

در نهایت می توان گفت که تنوع در طرح و رنگ سنگ های مرمریت آنقدر بالا است که هر فرد با هر سلیقه ای می تواند طرح دلخواه خود را در این نوع سنگ بیابد و تهیه کند.

تفاوت های سنگ مرمر و سنگ مرمریت در کاربری

یکی از تفاوت های سنگ مرمر و سنگ مرمریت در کاربرد آن ها می باشد. کاربرد سنگ های مرمر در درجه اول در مصنوعات سنگی مانند مجسمه – گلدان و … است و در درجه دوم به عنوان سنگ دیوار، سنگ کف و نمای داخل خواهد بود که غالبا از برش های اسلب این سنگ استفاده می شود اما در کل این سنگ در مصارفی مانند استفاده برای مجسمه و کلدان بسیار کاربرد دارد.

لازم به ذکر است که به دلیل قیمت بالای این سنگ، کاربرد آن بیشتر در بنا های لوکس و شیک مانند هتل ها، رستوران ها، تالار ها، لابی مجتمع ها و … . همچنین پوشش دیوار و کف بیشتر بناهای مذهبی می باشد.

کاربرد مرمریت نیز تقریبا مانند مرمر است با این تفاوت که مرمریت در درجه اول در بنا استفاده میگردد که میتواند در نمای داخلی و خارجی و به عنوان دیوار پوش و کفپوش و در درجه دوم در مصنوعات از آ« استفاده می شود.

ساب زدن: مرمریت را میتوان در دو حالت ساب زده و بدون ساب بسته به کاربری مورد استفاده قرار داد. در صورتی که مرمر همیشه با ساب براق مورد استفاده قرار خواهد گرفت این نیز می تواند از تفاوت های سنگ مرمر و سنگ مرمریت باشد.

برش ها و ابعاد: مرمر غالبا به صورت اسلب و یا تایل برش داده می شود. درحالی که مرمریت به صورت طولی – تایل در ابعاد بزرگ و کوچک و اسلب برش داده می شود و مورد استفاده برای معماران و سازندگان قرار می گیرد و ناگفته نماند که سنگ مرمر بیشتر در مجسمه ها مصنوعات ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد و در این زمینه از آن استقبال بسیاری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *