بلاگ

سنگ اسلب و کاربردهای آن

سنگ اسلب و کاربردهای آن

سنگ اسلب در واقع معرف سنگ های ساختمانی در ابعاد بزرگ می باشد که کاربردهای بسیاری دارد و بیشتر از ابعاد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد در این مطلب سعی داریم تا از کاربردهای سنگ اسلب بیشتر بگوییم.از این سنگ معمولا در دکوراسیون های داخلی و خارجی استفاده می شود و برای استفاده به عنوان سنگ کف ساختمان و راه پله ها نیز بسیار پیشنهاد می شود.

سنگ اسلباز آنجایی که دارای ابعاد نسبتا بزرگی می باشد در بسیاری از قسمت های ساختمان استفاده می شود زیرا این ابعا زیبایی سنگی که انتخاب می کنید را بهتر بیشتر نمایان می کند زیرا در هنگام نصب این سنگ دارای درز های کمتری می باشد.

سنگ اسلب با ضخامت دقیق، شفافیت و دقت بسیار بالا ساب زده شده و از این رو از نظر کیفی و نما از امتیاز قابل قبولی برخوردار می باشد. انواع سنگ ها مانند سنگ مرمریت و سنگ تراورتن و سنگ گرانیت را می توانید در این ابعاد داشته باشید این سنگ ها از سنگ های پرطرفدار محسوب می شوند که در ابعاد اسلب بسیار مورد استفاده سازندگان و معماران قرار می گیرند.

کاربرد سنگ اسلب در دکوراسیون

همانطور که گفته شد بیشترین کاربرد سنگ در ابعاد اسلب در دکوراسیون داخلی مخصوصا برای کفپوش و دیوار ها می باشد. گاهی برای تغییر دکوراسیون نیز از سنگ ها با ابعا اسلب برای تغغیر کف و دیوار نیز استفاده می کنند که تغییر بسیاری را در دکور ساختمان ایجاد می کند.

سنگ در ابعاد اسلب علاوه بر استفاده کفپوش و دیوار برای ساخت میز سنگی، تابلو‌های تزئینی کار شده در دیوار و موارد مشابه از تکنیک‌های خاص و نوین دکوراسیون داخلی نیز مورد استفاده قرار می گیرد که امروزه از آن استقبال بسیاری شده است.

 

دکوراسیون داخلی با سنگ ساب طبیعی

یکی از محبوب‌ ترین کاربرد های سنگ اسلب طبیعی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل مربوط به آشپزخانه و حمام می باشد. استفاده از سنگ‌ های اسلب با برش‌ های طبیعی راه میانبری برای دسترسی آسان به این سبک زندگی است. کاربرد سنگ در ابعاد اسلب در طراحی دکوراسیون داخلی جدید و نوظهور نیست.

از دلایل استفاده و به کاربردن انواع سنگ اسلب در بسیاری از قسمت های داخلی و خارجی ساختمان و همینطور دکوراسیون ساختمان ها می تواند به تنوع بالا آن و طرح های بسیاری که دارد اشاره کرد.

در ادامه در ارتباط با کاربردهای مختلف سنگ اسلب بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

دکوراسیون آشپزخانه با سنگ اسلب

سنگ اسلب معمولا در نقاط مرکزی مورد استفاده قرار میگیرد یعنی جایی که کمترین دید ممکن را دارد ولی در عین حال پر پر زرق و برق ترین قسمت خانه است. سنگ اسلب طبیعی دارای تنوع بسیاری می باشد و در رنگ طرح های بسیار در بازار موجود می باشد. برخی از این سنگ ها در طرح های خود دارای رگه هایی می باشند که منحصر به فرد است و هیچ دو سنگی مشابه دیگری در سنگ های طبیعی یافت نمی شود و این تفاوت می تواند گاهی به دلیل وجود این رگه ها در سنگ های طبیعی باشد.

به عنوان مثال: سنگ‌ های اسلب سفید رنگ مانند تکه‌ های بزرگ برف و یخ‌ می باشند که دارایرگه هایی هستند که این رگه ها در هیچ دو تکه یکسان نمی  باشد.

علاوه بر تنوع بالا در عین حال این تفاوت‌ ها به افزایش زیبایی بصری طراحی داخلی کمک می‌ کند. از سنگ طبیعی برای طراحی کانتر آشپزخانه، سنگ اپن یا رویه کابینت، جزیره آشپزخانه و به عنوان جایگزین کاشی پشت گاز رومیزی استفاده می‌ شود و در این زمینه کاربرد بسیاری دارد.

توصیه می شود تا برای آشپزخانه از سنگ‌ های روشن با رگه‌ های تیره‌ تر استفاده کنید؛ زیرا هم تمیزتر دیده می شوند و هم آن‌ ها ساده‌ تر می باشد و ویژگی دیگر آن این است که اثر انگشت روی آن به سختی دیده می‌ شود.

 

دکوراسیون حمام با سنگ اسلب

از سنگ‌ های اسلب میتوان در سطح گسترده برای طراحی کف، دیوار حمام و سرویس بهداشتی استفاده کرد. یک محفظه شیشه‌ ای دوش حمام را با شیرآلات طلایی روی یک تخته سنگ طبیعی مرمر تصور کنید. کاشی کاری‌ های سنتی هر چقدر هم زیبا باشند در این میان حرفی برای گفتن نخواهند داشت.

توجه داشته باشید از اسلب در کفپوش‌ ها با احتیاط استفاده نمایید. معمولا کاشی‌ ها در مناطق مرطوب ایمن‌ تر هستند و یک دست بودن سنگ‌ های طبیعی میتواند لغزنده و بسیار خطرناک باشد.

 

دکوراسیون پذیرایی یا نشیمن با سنگ اسلب

یکی از پر کاربردترین مصارف سنگ اسلب در کف پوش و دیوار پوش ساختمان در قسمت‌های مثل پذیرایی می باشد. تنوع رنگ و طرح بالای سنگ های ساختمانی طبیعی در ابعاد اسلب شرایط را برای ست کردن و تطابق بین لوازم چیده شده در سالن و کف و دیوار‌ های محیط فراهم می کند.

استفاده از سنگ‌ های یک تکه اسلب برای تزئین بخشی از دیوار و بهره‌ مندی از تکنیک‌ های خاص دکوراسیون داخلی با سنگ ، فضای نشیمن را زیبا و خاص می‌کند.

توجه داشته باشید که برای محیط‌ های کوچک استفاده از سنگ طبیعی مخصوصا در رنگ های روشن به دلیل انعکاس مناسب نور فضا را بزرگ و دلبازتر نشان می‌ دهد.

 

دکوراسیون داخلی در قسمت‌ های مختلف با سنگ اسلب

در کنار مواردی که برای به کار بردن سنگ اسلب برایتان بیان نمودیم، مکان‌ های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید از سنگ اسلب در آن مکان ها استفاده نمایید. به عوان مثال شما می توانید از سنگ های اسلب در تراس، دیوارهای بزرگ و دیوار اتاق‌ های بزرگ استفاده نمایید.

توجه داشته باشید که اگر برای تزئین تراس و بالکن منزل به فکر یک کف پوش مناسب با تغییرات آب و هوایی هستید، سنگ اسلب طبیعی می‌ تواند یک ایده کاربردی برای استفاده در این قسمت ها باشد. 

 

واکنش سنگ اسلب به مواد اسیدی

همانطور که گفته شد سنگ اسلب به ابعادی بزرگ از سنگ گفته می شود در نتیجه سنگ های بسیاری می توانند در این ابعاد برش بخورند که ویژگی های خاص خود را دارند برخی در برابر مواد اسیدی مقاوم می باشند و برخی دیگر مقاومتی در برابر مواد اسیدی ندارند و این موضوع ارتباطی با ابعاد سنگ ندارد.

در صورتی که زمان برخورد ماده با سنگ بسیار به طول بینجامد، رنگ آن نقطه از سنگ کاملا دگرگون خواهد شد؛ البته برخی از سنگ ها مانند سنگ کوارتز، صابون، گرانیت، لوح و …  در ابعاد اسلب و دیگر ابعاد اثری نمی‌ پذیرند.

نکات کاربردی در نصب سنگ اسلب

ماهیت سنگ اسلب به گونه‌ ای است که شرایط را برای تمیز کردن و نگهداری از این سنگ ساختمانی راحت کرده است. در هنگام انتخاب سنگ اسلب برای تغییر دکوراسیون منزل توجه به محل نصب این سنگ دارای اهمیت بالایی می باشد.

از سنگ های مختلف مانند سنگ مرمریت و سنگ تراورتن و سنگ گرانیت در ابعاد اسلب می توان در قسمت های مختلفی از خانه استفاده نمود که بهترین جایگاه برای استفاده از سنگ اسلب در نمونه‌ های ساختمانی برای دکوراسیون داخلی و محیط‌ هایی مثل آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام و فضای نشیمن و برخی بالکن و تراس‌ ها می باشد.

توجه داشته باشید تا برای انتخاب سنگ اسلب در انواع مختلف حتما با متخصصین مشورت نمایید و بر اساس شرایطی که دارید از این ابعاد از سنگ استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *