بلاگ

سنگ تایل و کاربردهای آن

سنگ تایل و کاربردهای آن

سنگ تایل و کاربردهای آن را در این مطلب مورد بررسی قرار می دهیم قبل از هر چیز باید بدانید که تایل ابعادی از هر سنگ می تواند باشد. سنگ ها پس از استخراج به کارخانه سنگبری رفته و به اندازه های اسلب و تایل برش می خورند.

در این مطلب در ارتباط با این ابعاد از سنگ و کاربردهای آن بیشتر توضیح خواهیم داد و تفاوت آن را با ابعاد اسلب بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم یکی از تفاوت های اصلی که می توان به آن اشاره کرد و نمایان است ابعاد این سنگ ها می باشد که سنگ اسلب دارای ابعاد بزرگتری نسبت به سنگ تایل می باشد به همین علت بر خلاف سنگ اسلب که ممکن است بعد از برش از سنگ کوپ دوباره دست‌ خوش تغییر شود، سنگ تایل فرآورده‌ی نهایی فرآیند سنگبری می باشد.

در واقع می توان گفت که  سنگ تایل سنگ ها سایز شده هستند که پس از برش دیگر قابل تغییر نخواهند بود در نتیجه تفاوت آن ها با سنگ های اسلب می تواند در اندازه و کیفیت آن ها باشد. در کارخانه های سنگبری معمولا سنگ ها بزرگتر به اندازه های اسلب برش می خورند و سنگ های کوچکتر به اندازه های تایل اما در این میان در صورت نیاز می توان از اندازه ها اسلب موجود اندازه تایل سنگ ها را برش داد.

سنگ تایل نیز طرفداران بسیاری دارد این دسته از ابعاد از سنگ به علت دقت برش بالا دارای کیفیت بالایی نیز می باشند و از قیمت نسبتا مناسبی برخوردارند.

با وجود این، اگر سفارش دهنده کیفیت خاصی از سنگ تایل را مد نظر داشته باشد، می‌توان سنگ تایل را از سنگ اسلب تهیه کرد. البته این کار معایب خاص خود را دارد؛ به عنوان مثال در این روش پرتی سنگبری زیاد می‌ شود و در نتیجه قیمت آن نیز بالا تر خواهد بود.

توجه داشته باشید سنگ تایل تنها ابعادی از سنگ است در نتیجه هر سنگی می تواند در این ابعاد برش خورده و در بازار عرضه شود. از جمله سنگ هایی که می توان در این سایز برش زده و آن ها را مورد مصرف قرار داد مرمر، مرمریت، گرانیت، سنگ آهک، تراورتن، سند استون، سفال، انیکس، کوارتز و غیره می باشد که از برخی از این سنگ تایل و کاربردهای آن مثال خواهیم زد.

 

ابعاد سنگ‌های تایل

همانطور که در بخش سنگ تایل چیست گفته شد سنگ تایل دارای ابعاد کوچکتری نسبت به سنگ اسلب می باشد ، سنگ تایل و کاربرد های آن در ساختمان سازی بسیار زیاد است. علت استفاده بالا از این سنگ ابعاد متغیر و قابل سفارش سنگ‌ های تایل می باشد به  اینصورت می توان برای هر قسمت از ساختمان آن را سفارش داد.

سنگ‌ های تایل معمولا به شکل مربع‌ هایی در ابعاد استاندارد 40 × 40، 50 × 50، 60 × 60 و 80 × 80 بریده می‌ شوند. اما این تنها ابعاد برای آن نمی باشد و می‌ توان ابعاد دلخواه را برای سنگ تایل مناسب با قسمتهای مورد نیاز ساختمان سفارش داد. ضخامت سنگ‌ های تایل نیز کم است و از نظر ضخامت به سنگ اسلب که عموماً 2 سانتیمتر ضخامت دارد، نمی‌ رسد به همین علت نیز قیمت مناسبی دارد.

سنگ تایل و کاربردهای آن را در ادامه بیشتر خواهیم شناخت.

 

کاربرد سنگ‌های تایل

یکی از ویژگی های این ابعاد این می باشد که سنگ تایل و کاربرد های آن در تمامی ساختمان ها می باشد یعنی هر سنگ با ابعاد تایل در ساختمان های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

بیترین کاربرد سنگ تایل را می توان گفت در بخش‌ هایی از ساختمان مانند دیوار یا کف آشپزخانه، سرویس بهداشتی، سالن‌ ها و غیره می باشد. سنگ‌ های تایل هم در ساخت نمای خارجی و هم در ساخت نمای داخلی ساختمان کاربرد بسیاری دارند در نتیجه از آن ها استقبال بسیاری به عمل آمده است.

 

چرا سنگ‌ ها به صورت تایل برش زده می‌ شوند؟

همانطور که در بالا گفته شد سنگ تایل بسته به نوع استفاده در ابعاد مختلف برش می خورد در نتیجه برش سنگ ها بسته به کاربرد آن ها دارد در نتیجههر سنگ با ابعاد مختلف برای قسمتی از ساختمان می باشد.

به عنوان مثال، در بعضی از قسمت‌ های ساختمان امکان استفاده از سنگ‌ های اسلب که در ابعاد بزرگتری نسبت به سنگ‌ های تایل بریده می‌ شوند، وجود ندارد به همین علت می توان از سنگ های تایل در این قسمت ها استفاده نمود سنگ تایل و کاربردهای آن در ساختمان ها بسیار زیاد است زیرا از این ابعاد در هر قسمتی از ساختمان می توان استفاده کرد.

گاهی اوقات ممکن است سنگ خام اولیه در شرایطی باشد که ایجاب کند برش به صورت تایل و ابعاد کوچکتری نسبت به سنگ اسلب برش بخورد. سنگ‌ های کوپ با شکل هندسی نامنظم معمولاً قله بر می‌ شوند و برای برش سنگ تایل مورد استفاده قرار می‌ گیرند. البته ممنوعیتی برای برش سنگ‌ های دیگر و تهیه‌ ی سنگ تایل وجود ندارد اما برای برش بهتر است تا به شکل اولیه سنگ کوپ توجه شود تا ابعادی مناسب را از آن سنگ برش بزنید.

البته مهم است بدانید که در خصوص برش سنگ تایل همه چیز به سفارش بستگی خواهد داشت. تفاوت دیگری که سنگ اسلب و سنگ تایل دارا می باشد تفاوت در قیمت آن‌ ها می باشد همانطور که می دانید، سنگ اسلب دارای ابعاد و ضخامت بیشتری از سنگ در ابعاد تایل می باشد به همین علت دارای قیمت بالاتری نیز می باشد.

در نتیجه می توان گفت که یکی از دلایل استقبال بسیار بالا از سنگ تایل قیمتمناسب این ابعاد است.

یکی از نکات دیگری که در سنگتایل و کاربردهای آن می توان به آن اشاره کرد این است که سنگ تایل به دلیل کوچک بودن اندازه‌ ها راحت‌ تر از سنگ اسلب حمل و نصب خواهد شد. جدای از این مزیت‌ ها، سنگ‌ های تایل را می‌ توان با دقت بالایی برش زد و حتی امکان برش‌ هایی با دقت میلیمتری نیز در ای سنگ امکان‌ پذیر می باشد. به همین دلیل کارآیی سنگ تایل بسیار بالا است و اهمیت زیادی در صنعت ساختمان سازی پیدا دارد.

یکی از مواردی که سنگ تایل و کاربردهای آن را بسیار مورد توجه قرار داده است این است که از این سنگ در هر قسمت از ساختمان می توان استفاده نمود.

 

ابزار برش سنگ تایل و کاربردهای آن

پر کاربردترین ابزار برش سنگ، اره‌ی الماسه می باشد، یعنی اره‌ای که دارای تیغه‌های الماسه  می باشد از این اره برای برش سنگتایل استفاده می شود. برای برش سنگ تایل از سنگ کوپ با شکل نامنظم از قله بر استفاده می‌ شود. در صورتی که سنگ تایل از سنگ اسلب تهیه شود، ابزار برش سنگ متناسب با جنس سنگ‌ ها انتخاب خواهد شد. به عنوان مثال برای سنگ‌های سخت مثل گرانیت از اره‌ هایی با تیغه‌ ی براده‌ ی چدن یا فولاد استفاده می‌شود. اما برای برش سنگ‌ هایی که سختی آن‌ ها به اندازه‌ ی گرانیت نیست، مثل سنگ‌ های آهکی، از اره‌ هایی با تیغه‌ ی الماسه استفاده می‌‌شود.

در ادامه برخی از انواع سنگ ها در ابعاد سنگ تایل را نام خواهیم برد که هر کدام از این سنگ تایل و کاربردهای آن رابا کلیک بر روی آن مشاهده نمایید.

از میان سنگ مرمریت با ابعاد تایل می توان به سنگ تایل مرمریت دهبید مروارید اشاره کرد.

از میان سنگ های تراورتن با ابعاد می توان به سنگ تراورتن کرم ورتون اشاره کرد.

از میان سنگ های گرانیت نیز می توان به سنگ گرانیت تن براون اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *