بلاگ

سنگ کوپ و کاربردهای آن

سنگ کوپ و کاربردهای آن

سنگ کوپ و کاربردهای آن را در این مطلب مورد بررسی قرار خواهیم داد. شاید با شنیدن سنگ کوپ این سوال برای شما پیش آمده باشد که سنگ کوپ چیست؟ در نتیجه ابدا لازم است تا معرفی کنیم که سنگ کوپ چیست ، سنگ کوپ از انواع و جنس سنگ نمی باشد بلکه سنگ کوپ از ابعاد سنگ است و می توان گفت یکی از ابعاد اولیه سنگ است یعنی زمانی که سنگ به صورت بلوک از معادن استخراج می شود به آن سنگ کوپ می گویند.

سنگ کوپ پس از استخراج از معادن در سنگبری تراشیده می شود و به شکل ها و ابعاد دلخواه، مثل سنگ اسلب و تایل در می آید که سنگ های کوپ بزرگ تر به اندازه و ابعاد سنگ اسلب برش خورده و سنگ های کوپ کوچکتر به سنگ هایی با ابعاد کوچکتر مانند سنگ تایل تبدیل می شوند.

در این مطلب سعی داریم تا به برخی از سوالات پاسخ دهیم:

این سوالات شامل این موارد است که انواع سنگ کوپ چیست، ابعاد سنگ کوپ چیست، کاربرد سنگ کوپ چیست و ابزار برش سنگ کوپ چیست.

قبل از هر چیزی به این سوال پاسخ خواهیم داد که سنگ های کوپ چه نوع سنگهایی می باشند؟

همانطور که در بالا گفته ایم نام دیگر سنگ کوپ، سنگ بلوک می باشد. سنگ کوپ از لحاظ جنس، نوع خاصی ندارد و تمام انواع سنگ هایی که از معدن استخراج می شوند در ابتدا به شکل کوپ بوده اند و سپس برای استفاده به کارخانه های سنگبری رفته تا به اندازه های قابل استفده برش خورده و در بازار عرضه شوند.

سنگ های کوپ می توانند از جنس گرانیت، مرمریت و تراورتن باشند که در ادامه برخی از آن ها را نام خواهیم برد.

 

ابعاد سنگ کوپ و کاربردهای آن

اندازه گیری سنگ کوپ برای برش، در معدن انجام می شود در این مرحله مشخص خواهد شد که این سنگ می تواند در ابعاد بزرگ برش بخورد یا خیر. یعنی سنگ را می توان در معدن از سنگ خام به میزان دلخواه برش بزنید و این ابعاد می تواند ثابت نباشد. البته این موضوع را فراموش نکنید که ارزش سنگ به ابعاد آن می باشد؛ هر چه سنگ بزرگتر باشد، ارزش آن نیز بیشتر خواهد بود . اگر ابعاد سنگ بزرگ باشد، کارخانه ی سنگ بری می تواند به راحتی آن را به قطعاتی با ابعاد مورد نیاز و یا سفارش داده شده برش دهد.

لازم به ذکر است که نحوه برش سنگ های کوپ به صورت 4 ضلعی یا 6 ضلعی می باشد و بر اساس شکل خود در کارخانه ی سنگ بری به قطعات کوچکتر بریده می شوند. به این صورت که سنگ های کوپی که شکل منظم دارند و به شکل مکعب مربع یا مکعب مستطیل برش خورده و با اره به شکل اسلب بریده خواهند شد.

اما برای برش سنگ هایی با شکل هندسی نامنظم و به طور کلی سنگ هایی که امکان برش آنها با اره وجود ندارد، از قله بر استفاده می شود که در قسمت ابزار برش در ارتباط با آن ها بیشتر خواهیم خواند. این سنگ ها به صورت کاشی های مربع شکل با اندازه ی ضلع 30، 40 ، 50 ،60 و 80 بریده می شوند.

 

سه نوع سنگ کوپ :

برای معرفی بیشتر سنگ کوپ و کاربردهای آن بهتر است بدانبد که به صورت کلی سه نوع سنگ کوپ داریم:

 

تک کوپ

سنگ کوپ نوع تک کوپ دارای کیفیتی بالا است که عاری از ترک یا زدگی بوده ، و دارای رنگی با هارمونی بالا می باشد .

سنگ های تک کوپ بزرگ به شکل شش ضلعی بریده خواهند شد و هر سنگ تک کوپ وزنی بین 25 تا 27 تن دارد. بنابراین برای حمل و نقل آن نیاز است که از تریلی استفاده شود .

 

دو کوپ

هر سنگ تک کوپ دو برابر سنگ ها دو کوپ می باشد این به آن معنی است که سنگ دو کوپ در ابعادی کوچکتر از نوع تک کوپ بریده می شوند.

این سنگ های به شکل مکعب مستطیل می باشند، که معمولا دو سنگ دوکوپ را بر روی تریلی قرار داده و حمل خواهند کرد.

 

سنگ سه کوپ

ابعاد سنگ سه کوپ از دو کوپ نیز کوچکتر می باشد در نتیجه می توان گفت اندازه ای معادل یک سوم سنگ تک کوپ را دارد. بنابراین حمل سه قطعه سنگ سه کوپ با هم توسط تریلی انجام خواهد شد.

 

اندازه سنگ کوپ و کاربردهای آن

سنگ کوپ و کاربردهای آن به اندازه آن نیز بسیار وابسطه می باشد اندازه گیری برای برش سنگ های کوپ در داخل معدن انجام می شود و هرچه سنگ کوپ بزرگتری را بتوان برش داد، ارزش آن نیز بیشتر می شود و از آنجایی که از سنگ های کوپ بزرگ ابعاد بزرگی از سنگ ها برش می خورد می توان گفت آن سنگ نیز دارای قیمت بالایی خواهد بود.

سنگ های کوپ در اشکال 4 ضلعی و 6 ضلعی برش داده می شوند و می توان آن ها را برش زده و به ابعاد کوچکتری در کارخانه ها تبدیل کرد. لازم به ذکر است که سنگ های کوپی که اشکال منظم و مکعبی دارند معمولا برای سنگ اسلب انتخاب شده و برش می خورند.

در نهایت می توان گفت که سنگ کوپ سنگ هایی با اشکال نامنظم هستند که نمی توان آن ها را با اره برش دهید، این سنگ ها با قله برش می خورند و پس از برش و فروری سنگ کوپ و کاربردهای آن در ابعاد مختلف مرف و غیره در ساختمان ها می باشد.

 

کاربرد سنگ های کوپ

سنگ کوپ و کاربردهای آن پس از برش و فراوری می باشد و بدون فرآوری قابل استفاده نخواهند بود. از سنگ کوپ در اندازه های مختلف برای برش ابعاد مختلف سنگ ساختمانی استفاده می شود. از سنگ های کوپ مکعبی شکل برای برش ابعاد بزرگ اسلب تهیه می شود و از سنگ های کوپ با اشکال نامنظم و برای در ابعاد کوچکتر، تایل استفاده خواهد شد.

از نتیجه سنگ کوپ و کاربردهای آن  می توان به استفده آن در زمینه های مختلف از جمله ساختمان سازی، دکوراسیون داخلی و ساخت وسایل تزئینی، اشاره نمود.

سوالی که پیش خواهد آمد این است که چرا سنگ ها به صورت کوپ برش زده می شوند؟

برای استخراج سنگ های معدنی راهی به جز بریدن و استخراج سنگ به شکل کوپ از معدن نمی باشد. بهترین راه استخراج سنگ بریدن سنگ در قطعات بزرگ است تا بتوان بهترین فرآوری را روی سنگ ها انجام داد و قطعات مورد نیاز را به صورت دلخواه از آنها برش دهیم.

به همین دلیل سنگ های موجود در معادن و دل کوه ها به صورت سنگ کوپ برش زده می شوند و سپس به کارخانه سنگبری رفته و در اندازه های مورد نیاز برش زده می شوند و در بازار برای استفاده در ساختمان ها و پروژه ها توزیع می شوند.

 

ابزار برش سنگ کوپ

سنگ کو کاربردهای آن به برش و ابزار برش آن وابسته است ابزار برش سنگ کوپ بستگی به جنس سنگ دارد. معمولاً بهترین وسیله برای برش سنگ اره با تیغه ی الماسه می باشد اما اگر سنگ مورد نظر سنگ سختی مانند گرانیت باشد، نیاز به ابزارهای قویتری برای برش خواهد داشت. در این موارد براده های فولاد و چدن برای بریدن سنگ کوپ انتخاب خواهند شد.

منظم یا غیر منظم بودن سنگ کوپ نیز می تواند در انتخاب ابزار برای برش سنگ تاثیر داشته باشد در نتیجه ابتدا منظم یا نا منظم بودن سنگ کوپ مورد بررسی قرار می گیرد و سپس ابزار آن انتخاب می شود. برای برش زدن سنگ کوپ منظم از اره استفاده می شود و برای برش سنگ کوپ شکل هندسی نامنظم از قله بر استفاده می شود و به شکل تایل .برش زده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *