بلاگ, landing

صادرات سنگ

صادرات سنگ

صادرات سنگ یکی از مشاغل پر درآمد در کشورمان ایران می باشد که از گذشته تا به امروز متقاضیان زیادی داشته است. صادرات سنگ در معادن ما هم به شکل خام  و هم فرآوری شده می باشد که طرفداران زیادی دارد.صادرات سنگ در خارج از ایران نیز طرفداران زیادی دارد،به همین دلیل صادرات سنگ را می توانیم به عنوان یکی از مشاغل پر درآمد به شمار آوریم. لازم است بدانید که معادن سنگ در ایران به چند دسته تقسیم می شوند.

سنگ هایی که از معادن ایران استخراج می شوند معمولا در دسته های همچون سنگ تراورتن، سنگ مرمریت، سنگ گرانیت آسیایی و سنگ مرمریت قرار می گیرند. هر کدام از این دسته ها معمولا با توجه به مصارف کاربردی آن مورد استفاده قرار می گیرند و صاحبان مشاغل صادرات سنگ و یا فروش سنگ با توجه به کاربردی که این سنگ ها دارند آن ها را خرید و فروش می کنند.

به طور مثال اگر بخواهیم بگوییم سنگ مرمریت از میزان محبوبیت و شهرت بالایی برخوردار می باشد . لازم است بگوییم که این سنگ ها معمولا برای سازمان ها و شرکت‌های برزگ بازرگانی کاربرد تجاری دارند .سنگ مرمریت معمولا در نمای بیرونی و همچنین داخلی ساختمانهای گران قیمت و لاکچری مورد استفاده قرار گرفته می شود.مثال دیگری که می توانیم بزنیم سنگ گرانیت می باشد.این سنگ در اروپا طرفداران خیلی زیادی دارد و به همین دلیل صادرات سنگ گرانیت بسیار حائز اهمیت می باشد. این سنگ مقاومت بالایی نسبت به تغییرات آب و هوایی دارد به همین دلیل می توان از آن در نمای ساختمانی نیز استفاده کرد.

صادرات سنگ یکی از عمده فعالیت هایی است که گروه بازرگانی زاندس در طول سی سال فعالیت خود به آن پرداخته است و در این زمینه موفقیت بوده است. سنگ ایران در کشورهای زیادی مورد استقبال قرار گرفته است و طرفداران زیادی دارد. فقط در قاره اروپا سنگ ایران به کشور های ایتالیا ، انگلستان ، فرانسه ، بلژیک ، آلمان ، لهستان ، کانادا و حتی کشورهای آمریکای جنوبی استرالیا و ژاپن صادر می شود.شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با گروه بازرگانی زاندس تماس حاصل فرمایید.

صادرات سنگ

با در نظر گرفتن  اینکه سنگ ها از نظر تنوع رنگ، طرح و نوع سنگ، کشور ایران جزو برترین کشورهای تولید کننده سنگ در دنیا هستند و نیز سنگ های ایرانی دارای کیفیت بسیار بالایی هستند و زبانزد بیشتر وارد کنندگان در کشورهای دیگر هستند. با توجه به اینکه صنعت سنگ جزو صنایع پرسود به حساب می آید و نیز بدلیل ارز آوری غیر نفتی این صنعت، خوشبختانه سرمایه گذاری های بسیار خوبی در چند سال گذشته در صنایع سنگ انجام گرفته است.

تکنولوژی های نوین استخراج، برش، و فرآوری به داخل کشور وارد شده است به شکلی که امکان رقابت با کشورهای تولید کننده بزرگ سنگ مثل ایتالیا، اوکراین، چین و ترکیه را فراهم کرده است. از طرفی که ایران از نظر معادن سنگ جزو هشتمین رتبه برتر در بازار داخلی پاسخگوی درخواست مازاد داخلی نمی باشد به همین علت بازرگانان و حتی خود تولید کنندگان به دنبال صادرات این محصول هستند.

ولی متاسفانه بعضی از تولید کنندگان اقدام به صادرات سنگ بصورت خام نموده و سنگ را بصورت کوپ صادر مینمایند و این امر سبب می گردد که هیچ گونه ارزش افزوده ای نصیب کشور نگردد و جزو خام فروشی محصوب نمی گردد و در بعضی موارد دیده شده است که کشورهایی مثل چین و ترکیه بعد از واردات سنگ خام از ایران اقدام به برش و فرآوری سنگ وارد شده نموده که بعد از فرآوری دوباره همان سنگ را به کشورمان صادر کرده است.

وارد کنندگان سنگ ایران معمولا در کشورهایی مانند چین، ترکیه، روسیه، جمهوری آذربایجان، عراق، هلند، استرالیا، ازبکستان و کشورهای حوزه خلیج فارس می باشند. دولت در چند سال گذشته تصمیماتی برای جلوگیری کردن از صاردات خام سنگ گرفته است به شکلی که برای صادرات خام سنگ عوارض گمرکی وضع کرده است اما در عوض  صادرات سنگ های فرآوری شده مشوق های صادراتی در نظر خود گرفته است که این عمل کمک فراوانی به بالا رفتن ارزش افزوده می کند.

معادن سنگ های ساختمانی در ایران

ایران دارای معادن بسیار زیاد با تنوع بالا است به طوری که ممکن است در یک روستا یا شهر کوچک معادن سنگ بسیاری ببینید که دارای تنوع سنگی زیادی باشند. سنگ ها بعد از اینکه از کوه استخراج می شوند فرایند های مختلفی روی آنها انجام می شود و به کارخانه ارسال می شوند و به اشکال هندسی مختلف (مربع ، مستطیل ، شش ضلعی )قواره بندی می گردد.

ایران از نظر معادن سنگ جزء 8 کشور اول جهان می باشد به طوری که بازار داخلی پاسخگوی مازاد تولید نمی باشد . به همین دلیل بازرگانان و بعضی از تولید کنندگان اقدام به صادرات سنگ می کنند.مهمترین عادت سنگ های ساختمانی در ایران شامل ۴۴% سنگ مرمری، ۲۵% سنگ چینی، ۲۰% گرانیت ها، ۱۰% تراورتن و حدودا ۲% سنگ مرمر می باشد. استان اصفهان قطب اصلی تولید سنگ در ایران است که دارای بیشترین سنگ با بیشترین تنوع است . همچنین استان های مرکزی، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، یزد، زنجان، قزوین و همدان نیز در رده های بعدی قرار دارند.

نکته حائز اهمیتی که باید در خصوص صادرات سنگ بدانید این است که سنگ ها صادراتی از نظر تنوع رنگ، طرح و نوع سنگ، کشور ایران جزء برترین کشورهای صادرات سنگ در دنیا هستند.

شما عزیزان باید بدانید که سنگ هایی که از معادن ایران استخراج می شوند از کیفیت خیلی خوبی برخوردار هستند و از نظر صارکنندگان و تولیدکنندگان سنگ رتبه خوبی در جهان دارند.شما عزیزان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در زاندس تماس بگیرید تا اطلاعات کافی در خصوص صادرات سنگ را کسب نمایید.ما هم اکنون مننتظر شنیدن صدای شما عزیزان هستیم. صادرات سنگ به دلیل تنوع زیاد سنگ ها بسیار خواهان دارد و همان طور که اشاره کردیم به بیشتر کشور ها سنگ صادر می شود و از آن در ساختمان سازی استفاده می شود.

 

برای مطالعه بیشتر کلیک نمایید :واردات سنگ

2 دیدگاه در “صادرات سنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *