بلاگ

عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ

عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ
عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ را در این مطلب مورد بررسی قرار می دهیم. تا به حال برای شما شاید پیش آمده باشد که بخواهید برای منزل خود تغییراتی را ایجاد کنید و یا پروژه ای را در دست داشته اید و می خواهید برای آن سنگ نما و یا سنگکف تهیه کنید. برای این منظور باید به بازار سنگمراجعه نمایید در آن جا سنگ های متنوعی را با قیمت های مختلف مشاهده خواهید کرد.
برای انتخاب بهتر باید عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ را به خوبی بدانبد و حتی در ارتباط با سنگ ها از قبل مطالعه کرده باشید به این صورت می توانید قبل از خرید قیمت سنگ مدنظر را مطلع شده و با آگاهی بیشری خرید نمایید.
در هنگام خرید ممکن است با سنگ های مشابهی رو به رو شوید که دارای قیمت های متفاوتی می باشند، در اینجا ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که این تفاوت قیمت از کجا سرچشمه گرفته و علت آن چیست؟ در ادامه به طور مستقیم در ارتباط با عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ در بازار ایران صحبت خواهیم کرد.
توجه داشته باشید که موارد نام برده شده تنها برای بازار ایران صدق می کند و در استانداردهای بین الملل تعریف نشده است. در اینجا به نکاتی اشاره می شود که موجب ارزانی سنگ می شود و ممکن است هیچ فروشنده سنگی این نکات را به شما نگوید. در زیر این نکات را به ترتیب برای شما نام خواهیم برد.

۱- سورت نادرست سنگ از عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ و ارزانی سنگ می باشد.

 

برای سورت نادرست سنگ در عرف بازار سنگ ایران دو تعریف عمده وجود دارد:

یکدست نبودن سورت سنگ ها:

به این معنی که زیبایی سنگ ها می تواند بسیار متفاوت از یکدیگر باشد. به عنوان مثال، ممکن است دو سنگ یک نام داشته باشند، اما با کمی توجه متوجه خواهید شد که یکی از آنها دارای زمینه ای خالص و رنگ مطلوب میباد و دیگری از نظر ظاهری آشفته تر است و رنگ مطلوب کمتری دارد.

به این نکته ذکر شده بسیار توجه نمایید و در هنگام انتخاب سنگ طبیعی، مطمئن شوید که سنگ انتخابی برای پروژه شما مناسب می باشد و رنگ های آن ها تفاوت زیادی باهم نداشته باشند. در واقع زمانی که سنگ های یک دسته، طرح و نقش های متفاوت داشته باشند باعث می شود سنگ کار شده در بنا از ظاهر خوب و هماهنگی برخوردار نباشد به همین منظور پیشنهاد می شود سنگ ها را کاملا چک نمایید و سپس خریداری کنید.

به عنوان مثال نما یا کف یک ساختمان را در نظر بگیرید که سنگ های به کار رفته در آن، ترکیب پراکنده و نامنظمی از رنگ های روشن تا تیره داشته باشد و هر یک با دیگری متفاوت باشد ، مسلماً جلوه مطلوب و زیبایی برای نما ساختمان شما نخواهد داشت زیرا به عنوان مثال سنگ استفاده شده در کف ساختمان یکدست نشان نمیدهد و برخی تیره و برخی روشن می باشد و جلوه زیبایی نخواهد داشت.

 

ضعیف بودن سورت سنگ:

ضعیف بون سنگ چیست؟ شاید تا به حال در بازار شنیده باشید که سنگ، سورت ضعیفی دارد، این به آن معنی است که سنگ ها از نظر رنگ و نقش سورت یکدستی دارند اما دارای لکه یا رگه های زرد و قرمز می باشند. البته ممکن است در هر سنگی یکی از این معایب در سورت سنگ وجود داشته باشد که این خود از عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ می باشد.

البته به این نکته نیز باید توجه داشت که در سنگ های طبیعی هیچ دو سنگی کاملا شبیه به هم نخواهند بود این ذات طبیعت است که هر کدام از آن ها زیبایی خاص خود را داشته باشند ، بنابراین در هر دسته سنگ، اختلاف سورت ده تا بیست درصد طبیعی و قابل چشم پوشی وجود دارد.

 

۲- برش ضعیف سنگ عامل دیگر تاثیرگذار  بر قیمت سنگ

از موارد دیگر که بر قیمت سنگ تاثیر می گذارد می توان به کیفیت برش سنگ اشاره کرد در نتیجه از عوامل دیگری که موجب ارزان بودن سنگ می شود برش ضعیف و بی کیفیت می باشد که مشکلات زیادی را در هنگام اجرا و استفاده به وجود خواهد آورد.

شاید در هنگام خرید اینگونه به نظر برسد که به لحاظ اقتصادی صرفه جویی کرده باشید یا ساختمان را مقرون به صرفه به ساخت رسانده باشید اما اشتباه است و زیرا هزینه اضافی در بر خواهد داشت به دلیل اینکه بعدها به مشکلاتی خواهید خورد که هزینه جبران آن ها بیشتر از هزینه خریداری سنگ با کفیت خواهد بود.

در هنگام خرید، فروشندگان معمولا این اطمینان را می دهند که سنگ ها در زاویه 90 درجه برش خورده اند و دارای لبه ها یکدست می باشند اما توجه داشته باشید که در صورتی که صحبت از سنگ طبیعی باشد همیشه نیاز به بررسی بیشتر می باشد.

معمولا برش در ابعاد بزرگ مانند اسلب با دقت بالاتری انجام می شود اما نا گفته نماند که برش سنگ در سنگ های تایل نیز بسیار مهم است و اگر این برشبه درستی انجام نشود ممکن است با مشکلاتی از قبیل موارد زیر مواجه شوید:

– برش نامناسب لبه های سنگ: در این شرایط لبه های سنگ در هنگام اجرا به درستی روی هم قرار نخواهند گرفت و موجب می شود تا درز میان سنگ ها بیشتر نمایان باشد در نتیجه برش سنگ از موارد مهم عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ می باشد.

– ناگونیا بودن سنگ: ناگونیا بودن سنگ باعث می شود که سنگ ها از هم فاصله گرفته و به هم نچسبند این امر ظاهر زیبایی را برای ساختمان شما فراهم نخواهد کرد. برای مثال هنگامی که برش سر و ته سنگ یکسان (مثلا چهل سانتیمتر) نباشد، در هنگام اجرا برای بر طرف‌ کردن این مشکل، ناگزیر به ایجاد بند بین سنگ ها می شوید که معمولاً ظاهر مطلوبی نخواهد داشت؛ بنابراین گونیا بودن سنگ هنگام خرید باید مورد بررسی قرار گیرد تا بتوانید ظاهری تمیز و زیبا را به منزل خود هدیه دهید.

– لب پر شدن سنگ: لب پریدگی سنگ هنگام برش، ظاهر نامطلوبی را برای سنگ فراهم می کند این ظاهر نامطلوب می تواند بر ظاهر ساختمان شما نیز تاثیر بگذارد.

– تاب دار بودن سنگ: در برش های ضعیف که سنگ ها تاب دار می شوند، با کنار هم قرار گرفتن آن ها، فاصله سنگ ها از پایین به بالا بیشتر خواهد شد؛ در هنگام اجرای سنگ تابدار، سنگ‌ کار به ناچار باید برای برطرف کردن این مشکل، آن را کوتاه کند و در نتیجه پرت سنگ بیشتر خواهد بود.

– ضخامت سنگ: ضخامت سنگ نیز می تواند یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ باشد. در هنگام برش سنگ به وسیله قله ممکن است ضخامت سنگ کم یا زیاد شود که این موضوع می تواند مشکلات بسیاری را در هنگام اجرا و اسکوپ کردن سنگ به وجود آورد. در حمل و نقل نیز باید به سنگ هایی که داراری برش کمی می باشند  بیشتر دقت داشته باشید زیرا احتمال شکستگی آن ها بسیار بالا است.

 

۳- قد کوتاه بودن سنگ از عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ

قد سنگ ها در ایران رابطه مستقیمی با قیمت آن دارد در نتیجه یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ محسوب می شود، هر چه سنگ قد کوتاه تر باشد معمولاً قیمت و ارزش کمتری خواهد داشت، اصولا سنگ های تایل با طول آزاد، طرفداران بیشتری داشته و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند زیرا از آنجا که سنگ تایل دارای ابعاد کمتری نسبت به دیگر ابعاد سنگ ها می باشد از آن در قسمت های مختلف ساختمان استفاده می شود و هرچه این سنگ ابعاد بیشتری داشته باشد دارای قیمت بالاتری نیز می باشد.

البته در کشورهای دیگر، ملاک برای انتخاب اندازه سنگ متفاوت است و معمولاً ترجیح می دهند از سنگ هایی با سایز و اندازه مشخص استفاده کنند.

توجهداشته باشید که برای ارتفاع سنگ در بازار سنگ ایران، از اصطلاح قد و پای سنگ نیز استفاده می شود (که البته در بازار سنگ ایران تعریف استانداردی برای این مسئله وجود ندارد)، ما در اینجا از اصطلاحات رایج تر و ملموس تر بازار استفاده می کنیم:

سه تعریف مصطلح بازار ایران برای قد و پای سنگ بدین شرح می باشد:

– سنگ شمش: به سنگ های یک دسته، که ارتفاع بلندتر از حدود صد و هشتاد سانتیمتر دارند گفته می شود.

– سنگ معمولی: سنگ های یک دسته، که از ارتفاعی معمولی برخوردارند و تقریبا تمام سنگ های آن دسته، دو تکه می باشند.

– سنگ کوتاه: اگر سنگ های یک دسته ارتفاع کمتر از هشتاد سانتیمتر داشته باشند و تقریبا همگی سه تکه باشند، سنگ با قد و پای کوتاه محسوب خواهند شد.

این موارد سه اصطلاح در ارتباط با سنگ ها قد سنگ ها را مشخص می کند که از عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ می باشد.

این شرایط در انواع سنگ متفاوت است به عنوان مثال سنگ های تراورتن کمی از این قوانین مستثنی می باشند به این شکل که، اگر رنگ سنگ روشن و مایل به کرم یا سفید باشد و سورت خوبی هم داشته باشد، ارتفاع در آن اهمیت چندانی نخواهد داشت اما ارتفاع سنگ در قیمت مرمریت ها بر خلاف سنگ تراورتن بسیار تاثیرگذار بوده و کوتاه بودن سنگ، قیمت آن را کاهش می دهد.

کیفیت ساب سنگ و صیقلی بودن آن از عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ

یکی درگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ ساب سنگ و صیقلی بودن آن است سنگ خوب بعد از مرحله ساب زنی باید حالت آینه ای (صیقلی) و یا انعکاس نور خوبی داشته باشد در غیر اینصورت در این زمینه دارای کیفیت مناسبی نخواهد بود. اگر ساب سنگ به درستی اجرا نشده باشد، معمولا مشکل ابرویی نیز پیدا می کنند که می تواند در قیمت نهایی سنگ تاثیر بسیاری داشته باشد.

در بازار سنگ هر چه ساب یک سنگ و خاصیت آیینه ای بودنش کمتر باشد آن سنگ از کیفیت و قیمت پایین تری برخوردار می باشد، بنابراین در هنگام خرید سنگ باید به کیفیت ساب سنگ و صیقلی بودن آن توجه نمایید زیرا می توان گفت ساب پذیری و صیقلی بودن سنگ می تواند از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ باشد.

اگر قصد خرید سنگ های اسلب را دارید، به ویژه اگر آنها نقطه کانونی پروژه شما می باشند، باید اسلب ها را از نزدیک و از زوایای مختلف در نور مشاهده نمایید و بررسی کنید، تا معایب ساب سنگ مشخص شده و ارزش آن ها را بسنجید.

اگر سنگ را برای کف ساختمان مورد استفاده قرار خواهید داد و پس از استفاده و نصب سنگ متوجه مشکل در ساب آن شدید، این می تواند راه حلی برای حل مشکل داشته باشد و آن این است که در یک یا چند مرحله کفسابی انجام داده و به نتیجه دلخواه خود برسید.

 

تخلخل زیاد سنگ دلیل ارزانی سنگ

از عوامل تاثیرگذار بر قیمت سنگ می توان به تخلخل زیاد سنگ نیز اشاره کرد و این موضوع که چرا تخلخل بالا باعث ارزانی یک سنگ می شود را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

برای سنگ های با تخلخل بالا، در فرآوری ساب، از رزین زیادی برای پر کردن حفره ها استفاده خواهد شد که ممکن است به مرور زمان، رزین و ماستیک های به کار رفته در آن (که اصطلاحا آن را بتونه نیز می نامند) خالی شود که این می تواند در نمای تاثیر گذاشته و زیبایی اولیه سنگ را از آن بگیرد

جذب بالای آب و رطوبت از ویژگی های مهم در برخی از سنگ ها می باشد که در ادامه در ارتباط با آن خواهیم گفت.

سست بودن سنگ در جابجایی و اجرا، احتمال شکستگی و پرت سنگ را بیشتر خواهند کرد. توجه داشته باشید که سنگ هایی مثل تراورتن به دلیل تخلخل بالا معمولا ارزان تر از سنگ های دیگر می باشند و گفته می شود بهترین روش برای استفاده بهینه از سنگ های تراورتن چرمی کردن آنها خواهد بود که در این صورت دوام بالایی را نیز خواهند داشت.

شما می توانید برای بررسی تخلخل و پوکی پشت سنگ را مشاهده نمایید، اما در برخی سنگ ها مخصوصا تراورتن هایی که تخلخل زیادی دارند نیاز به مشاهده پشت سنگ نمی باشد و از مقطع سنگ (نر سنگ) نیز می توانید تخلخل و پوکی را تشخیص دهید.

نکات گفته شده در ای مطلب به شما کمک می کند تا حداکثر استفاده را از خرید سنگ خود ببرید. و بخاطر داشته باشید؛ همیشه قبل از استفاده و نصب، سنگ طبیعی را از نزدیک ببینید و بررسی نمایید، تا مطمئن شوید که انتظارات شما را برآورده خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *