بلاگ, landing

نکات مهم در خرید زیبا ترین سنگ های اسلب

نکات مهم در خرید زیبا ترین سنگ های اسلب

زیبا ترین سنگ های اسلب را در این مطلب معرفی خواهیم کرد و استفاده از هر کدام را در مکان مناسب آن خواهیم گفت. این مطلب به شما کمک می کند تا زیباترین سنگ اسلب را برای ساختمان خود از مراکز فروش سنگ ساختمان انتخاب کنید.

در ابتدا به این می پردازیم که اسلب به چه معنی می باشد، اسلب در لغت به معنای ورق یا برگه است و از لحاظ ابعادی بیشتر از اندازه تایل های 80 و کمتر از ابعاد کوپ است.

سنگ اسلب معمولا به ابعاد بیشتر از100*100 سانتی متر ، گفته خواهد شد. ابعاد استاندارد برای سنک های اسلب معمولا 120*220 سانتی متر می باشد.

البته لازم به ذکر است که گاهی ابعاد سنگهای اسلب  به طول 3 متر و عرض 2 متر هم خواهد رسید. این برش و ابعاد می تواند بسته به اندازه سنگ کوپ آن و یا تنوع طرح ها باشد.

سنگ اسلب را اولین محصول فرآوری شده در سنگبری از لحاظ ابعاد می دانند که مستقیما از کوپ برش خواهد خورد و بعد از انجام مراحل ساب فرآوری می شود البته این در زمانی است که از سنگ کوپ برای دکوراسیون نخواهیم استفاده کنیم زیرا در آن صورت آن سنگ می تواند خیلی بزرگتر از سنگ اسلب باشد و ابعاد متفاوت تری داشته باشد.

در اینجا در ارتباط با زیبا ترین سنگ های اسلب صحبت خواهیم کرد که این زیبایی از مهمترین خصوصیات سنگ اسلب می تواند باشد.

با توجه به اینکه سنگ های زیبایی در ابعاد اسلب برش خواهند خورد می توان گفت که زیبایی این سنگ ها و تنوع طرحی که دارند در ابعاد اسلب چند برابر می شود.

نکات مهم در خرید زیبا ترین سنگ اسلب

همانطور که در بالا گفته شد اسلب در لغت به معنای ورق یا برگه است از لحاظ ابعادی بیشتر از اندازه تایل های 80 و کمتر از ابعاد کوپ می باشد و معمولا به ابعاد بیشتر از100*100 سانتی متر ،اسلب گفته می شود.

اندازه استاندارد سنگ های اسلب معمولا 120*220 سانتی متر می باشد اما بری برش به طرح سنگ نیز بسیار توجه می شود و با توجه به اندازه و تنوع طرح ها می توان این سنگ ها را در اندازه های طول 3 متر و عرض 2 متر نیز برش زد.

از آنجا که سنگ های اسلب دارای تنوع رنگ و طرح بالایی هستند شما می توانید با توجه به مکانی که می خواهید در آن از این سنگ استفاده کنید طرح و رنگ دلخواه خود را انتخاب کرده و سپس با توجه به طرح سنگ و مکان مورد نظرتان ابعاد آن را مشخص کنید.

اما توجه داشته باشید که اندازه استاندارد زیبا ترین سنگ های اسلب معمولا 120*220 است اما اگر این سنگ را برای مکان های بزرگ مانند هتل و … می خواهید می توانید با توجه به طرح سنگی که در نظر داری آن را در اندازه های طول 3 متر و عرض 2 متر نیز سفارش داده و به کار ببرید.

این را در نظر داشته باشید که اگر سنگ اسلب را برای استفاده در مکان های بزرگ مد نظر دارید بهتر است آن را در بزرگترین ابعاد آن یعنی طول 3 متر و عرض 2 متر تهیه کنید زیرا این ابعاد زیبایی سنگ را به بهترین شکل به نمایش می گذارد.

انواع سنگ اسلب

همه سنگ ها قابلیت برش به عنوان اسلب را نخواهند داشت. اسلب ها نسبت به تایل ها و اندازه های کوچک تر باید یکنواختی بیشتری از لحاظ طرح و رنگ داشته و همچنین از دوام و استحکام بالاتری برخوردار باشند.

همچنین سنگ کوپ آن ها باید در ابعاد بزرگتری قابل استخراج باشد تا بتوان سنگ اسلب را از آن به راحتی برش زد.

انواع سنگ های اسلب در زیر نام برده ایم:

سنگ اسلب چینی

یکی از زیباترین سنگ های اسلب سنگ چینی یا کریستال می باشد که با توجه به دوام و استحکام بالا در محیط های داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

این سنگ دارای مقاومت بالایی در برابر رطوبت می باشد که با توجه به این ویژگی می توان از آن در سرویس های بهداشتی و حمام های لوکس و روشویی ها و مکان هایی که با آب سرو کار دارد استفاده کرد.

سنگ های چینی ایرانی از لحاظ ظاهری دارای زمینه سفید رنگ بوده که توسط خطوط مشکی به طرح های مختلفی دیده خواهد شد. بنابراین قابلیت بوک مچ و فورمچ شدن خواهند داشت.

لازم به ذکر است که وجود طرح های یکنواخت ، استفاده از اسلب های چینی را محدود کرده است .

سنگ اسلب مرمریت

سنگ اسلب مرمریت یک از زیباترین سنگ های اسلب می باشد که طرفداران بسیاری نیز دارد. این سنگ یکی از پرکاربردترین و پرمصرف ترین نوع سنگ های ساختمانی در ایران می باشد و دارای تنوع رنگی بالا است.

تنوع رنگ در این نوع سنگ به اندازه ای بالا است که هر نوع سلیقه ای را پوشش خواهد داد و به راحتی با هر نوع دکوراسیونی هماهنگ و ست می شود.

اسلب های مرمریت در رنگ های سفید کرم قهوه ای، شکلاتی،مشکی، لیمویی، قرمز و سبز روشن وجود دارند و به علت این تنوع رنگی و طرحی بالا کاربرد آن در هر نوع از دکوراسیونی ممکن می باشد.

سنگ اسلب مرمر

سنگ های اسلب مرمر علاوه بر استحکام و مقاومت بالا، قابلیت عبور نور را نیز دارند . بنابراین از اسلب های مرمر یا انیکس می توان در محیط هایی که نیاز به نور پردازی دارند مثلا ورودی های ساختمان و یا لابی ها و دیواره های استخرها استفاده کرد. سنگ اسلب مرمر جزو سنگ های لاکچری محسوب شده و نسبت به اسلب های دیگر قیمت بالاتری خواهد داشت.

این سنگ نیز از زیبا ترین سنگ های اسلب می باشد که دارای طرفداران بسیار و خاصی می باشد.

سنگ اسلب تراورتن

سنگ های اسلب تراورتن با توجه به وجود تخلخل بالا در همه قسمت های ساختمان کاربرد نخواهند داشت و استفاده از آنها محدود می باشد.

سنگ های اسلب تراورتن دارای طرح های موج دار و بی موج هستند و از لحاظ ظاهری نیز دارای تنوع بسیار بالایی می باشند این سنگ ها در رنگ های کرم، شکلاتی، قرمز، لیمویی و مشکی در بازار موجود هستند.

سنگ اسلب تراونیکس

تراونیکس ها ترکیبی از سنگ مرمر و تراورتن ها می باشد و از لحاظ خواص فیزیکی و دکوراتیو خصوصیات هر دو سنگ مرمر و تراورتن رادارند.

این نوع سنگ ها علاوه بر دوام و زیبایی بسیاری که دارند همانند تراورتن ها دارای دو نوع طرح موجدار و بی موج می باشند و همانند مرمر قابلیت عبور نور را از خود خواهند داشت. ترکیب این دو خصوصیت باعث خاص تر جلوه دادن این سنگ می باشد و کاربرد آنها را در فضاهای خاص و نورپردازی های ویژه بالا برده است.

سنگ اسلب گرانیت

یکی از زیبا ترین سنگ های اسلب ، سنگ اسلب گرانیت می باشد که از مزایا آن می توان به مقاومت بالا آن اشاره کرد.

اما داشتن وزن  بالا، کاربرد آن در مناطقی که نیاز به مصالح سبک تری می باشد را محدود کرده است. کیفیت مواد فرآوری و چگونگی فرآوری نیز در بالا رفتن کیفیت این نوع سنگ ها تاثیر مستقیم خواهد داشت.

مزایای زیبا ترین سنگ های اسلب

  • امکان نصب در قست های مختلف ساختمان
  • تنوع بالا در رنگ و طرح
  • نگهداری آسان
  • امکان شستشو
  • عدم جذب آب و آلودگی های محیط
  • استحکام و سختی بالا
  •  عدم استفاده از مواد شیمیایی مضر
  •  سازگاری با محیط زیست
  •  امکان ایجاد بوک مچ و فورمچ

قیمت سنگ اسلب

از آنجایی که سنگ اسلب از ابعاد بزرگ سنگ کوپ برش می خورد و سنگ های کوپ در ابعاد بزرگ دارای قیمت بالاتری هستند به همین دلیل قیمت اسلب از دیگر فرآورده های تولیدی در سنگبری ها بالاتر است.

از طرفی دیگر هر چه ابعاد سنگ بالاتر باشد قیمت آن نیز بالاتر است در نتیجه سنگ های اسلب از سنگ های تایل و دیگر سنگ های کوچکتر دارای ارزش و قیمت بالاتری هستند.

و اگر از لحاظ ظاهری آن را در نظر بگیریم سنگ های اسلب دارای طرح های یکنواخت و میزان ضایعات کمتری نسبت به سنگ های دیگر می باشند.

از آنجایی که برای برش و فراوری سنگ های اسلب باید سنگ های کوپ در ابعاد بزرگتر را تهیه کرد و هزینه های استخراج و خرید کوپ جهت برش اسلب بالاتر بوده و از هر کوپ نمی توان سنگ اسلب مناسبی را برش داد، به همین دلیل ارزش سنگ اسلب بالاتر است.

سنگ کوپ برای برش و فرآوری سنگ اسلب باید دارای کیفیت و یکنواختی خوبی باشد و کاملا سالم بوده و رگه و شکستگی نداشته باشد.

خرید زیبا ترین سنگ های اسلب

در خرید سنگ اسلب ابتدا باید کاربرد آن را در محیط داخلی ساختمان مشخص کنید. و در انتخاب سنگ اسلب برای مکان مورد نظرتان ابتدا باید ویژگی های آن سنک را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال سنگ اسلب که در محیط های مرطوب نظیر سرویس های بهداشتی استفاده می شود باید علاوه بر زیبایی و دوام نسبت به رطوبت دارای مقاومت بالایی نیز باشد.

و از طرفی سنگ اسلب که در محیط داخلی ساختمان نظیر اتاق نشیمن قرار است استفاده شود لازم نیست رطوبت بالایی را تحمل کند، بنابراین می توان با صرف هزینه کمتر از میان زیبا ترین سنگ های اسلب ، سنگ اسلبی را انتخاب کرد که نسبت به رطوبت مقاومت کمتری داشته باشد.

و همینطور سنگ های کانتر آشپزخانه از سنگ هایی باید انتخاب شوند که در ویژگی آن ها علاوه بر دوام بالا در برابر رطوبت مقاومت در برابر اسیدهای ضعیف با شوینده های مختلف را داشته باشد و نسبت به آن ها واکنش نشان ندهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *