بلاگ

ویژگی های سنگ کف ساختمان

ویژگی های سنگ کف ساختمان

ویژگی های سنگ کف ساختمان را برای هر قسمت از ساخمان در این مطلب مورد بررسی قرار می دهیم و هر سنگی را که می توان در این قسمت ها مورد استفاده قرار داد را در ادامه نام برده و به صورت مختصر از خصوصیات آن صحبت کرده ایم.

در ابتدای مطلب با ویژگی های سنگ کف ساختمان در قسمت های مختلف ساختمان آشنا خواهیم شد که در زیر این قسمت ها را نام برده و در ادامه در ارتباط باهر کدام به مختصر توضیح خواهیم داد:

 • سنگ کف پذیرایی
 • سنگ کف اتاق خواب
 • سنگ کف حیاط
 • سنگ کف آسانسور
 • سنگ کف پارکینگ

برای انتخاب سنگ ساختمانی مناسب برای کف ساختمان بهتر است تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

 

ویژگی های سنگ کف پذیرایی

ویژگی های سنگ کف ساختمان را در قسمت کف پذیرایی مورد بررسی قرار خواهیم داد. سنگ کف پذیرایی ساختمان ها  منازل به دلیل  رفت و آمد بیشتر نسبی به قسمات های دیگر ساختمان بیشتر در معرض دید می باشد، به همین سبب یکی از ویژگی های مهم این قسمت استحکام و زیبایی این سنگ می باشد.

سنگ کف پذیرایی بهتر است از ابعاد بزرگ انتخاب شود تا زیبایی سنگ بیشتر خود را نمایان کند به همین سبب سنگ اسلب و اندازه های بزرگتر می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای سنگ کف پذیرایی ساختمان ها باشد. سنگ اسلب به دلیل ساختار یکپارچه‌ ای که دارد، از جمله سنگ‌ های پر کاربرد ساختمانی می باشد که علاوه بر استفاده به عنوان سنگ کف از این سنگ می توان به عنوان سنگ دیواره نیز استفاده نمود.

یکی از موارد دیگری که در سنگ کف پذیرایی بسیار باید مورد توجه قرار گیرد رنگِ سنگِ کف می باشد. رنگی که برای سنگ کف انتخاب می شود باید با دکوراسیون و دیوارهای خانه تناسب داشته باشد و ترجیحا از رنگ های سفید، کرمِ روشن و براق استفاده شود زیرا رنگ های روشن موجب بزرگتر دیده شدن فضا می شوند.

 

ویژگی های سنگ کف اتاق خواب

ویژگی های سنگ کف ساختمان در قسمت کف اتاق خواب کمی متفاوت تر از سنگ کف پذیرایی می باشد سنگ اتاق خواب به دلیل رفت و آمد کمتری که دارد لازم نیست خیلی مستحکم انتخاب شود یا ابعاد بزرگی مانند اسلب داشته باشد. انتخاب سنگ کف اتاق بیشتر به سلیقه ­‌ی فرد و میزان هزینه ­‌ای که برای انجام آن قصد دارید صرف کنید بستگی دارد.

در صورتی قصد سنگ کردن کف اتاق خود را دارید پیشنهاد می شود تا در صورت کوچک بودن اتاق خواب از سنگ ها روشن استفاده نمایید تا فضای ااق شما بزرگتر دیده شود.

 

ویژگی های سنگ کف حیاط

ویژگی های سنگ کف ساختمان برای قسمت حیاط نیز در این مطلب بیان شده است، همانطور که می دانید یکی از مکان هایی که از سنگ به عنوان کف سازی استفاده می شود ، حیاط  ساختمان هست. شاید به نظرتون سنگ کف حیاط کم­ اهمیت باشد اما توجه داشته باشید که سنگ کف حیاط ساختمان می تواند تاثیر بسیاری در ظاهر ساختمان شما داشته باشد.

سنگ کف محوطه حیاط باید دارای ویژگی های زیر باشد:

 • بادوام باشد
 • مقاومت بالایی در برابر تغییرات جوی مانند سرما و یخبندان داشته باشد زیرا در معرض آن قرار خواهد گرفت
 • سطح سنگ کف حیاط نباید لیز باشد

با توجه به ویژگی های سنگ کف ساختمان در قسمت حیاط می توان گفت که سنگ گرانیت و تراورتن به علت مقاومت بالا در برابر تغییرات جوی و استحکام زیاد، یکی از گزینه­‌ های بسیار مناسب برای کف سازی حیاط می باشد

 

ویژگی های سنگ کف آسانسور

ویژگی های سنگ کف ساختمان در قسمت آسانسور  را در این قسمت بیان خواهیم کرد. انتخاب سنگ یکی از قسمت های مهم در زمان ساخت می باشد که برای سنگ کف در آسانسور به دلیل زیبا تر دیده شدن این قسمت از سنگ هایی با ابعاد اسلب انتخاب می شود.

سنگ انتخابی برای کف آسانسور می تواند از جنس مرمریت، گرانیت، تراورتن و مرمر باشد. اغلب در آسانسورهای حمل بار به دلیل اهمیت استحکام و مقاومت فشاری، از سنگ اسلب گرانیت استفاده می شود زیرا استحکام و مقاومت در این آسانسور بسیار مهم می باشد. با توجه به نوع آسانسور و ویژگی سنگ ها نیز از انواع دیگر سنگ ها نیز می توان برای کف آسانسور استفاده نمود.

 

ویژگی های سنگ کف پارکینگ

ویژگی های سنگ کف ساختمان در قسمت پارکینگ دارای ویژگی هایی می باشد کهدر ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. در اولین قدم باید گفت که سنگ کف پارکینگ باید دارای  مقاومت و استحکام بسیار بالایی باشد زیرا این مکان دارای رفت و آمد بسیار خودرو های ساختمان می باشد.در این قسمت از ساختمان می توان گفت که استحکام بسیار مهمتر از زیبایی می باشد.

علاوه بر مقاومت سنگ در برابر ضربه و سایش، فاکتور جذب آب نیز در این مکان بسیار مهم می باشد. در هنگام خرید توج داشته باشید که سنگ کف پارکینگ به خاطر شست و شوی زیاد باید کمترین میزان جذب آب رو داشته باشد تا بتواند طول عمر بالایی داشته باشد. معمولا سنگ گرانیت و چینی را برای این قسمت از ساختمان انتخاب می نمایند زیرا دارای ویژگی های ذکر شده می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با سنگ مناسب کف پارکینگ می توانید مطلب انتخاب بهترین سنگ کف پارکینگ  را مطالعه نمایید.

خصوصیات سنگ کف مناسب

ویژگی های سنگ کف ساختمان را در این قسمت بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد سنگی برای کف ساختمان مناسب می باشد که ویژگی ‌های خاصی داشته باشد. در انتخاب سنگ ساختمانخود باید دقت داشته باشید تا سنگ مرمر، گرانیت یا تراورتن که انتخاب می نمایید دارای برخی ویژگی‌ های اولیه برای استفاده در محیط مورد نظر را داشته باشد. یا در مراحل فراوری ویژگی های زیر به سنگ افزوده شده باشد.

خصوصیات سنگ کف عبارتند از موارد زیر که در ادامه در اتباط با هر کدام به مختصر توضیح داده ایم :

 • جلا پذیری عالی
 • لیز نبودن
 • خش‌ پذیر نبودن
 • عایق گرما باشد
 • تمیز شدن به راحتی
 • مقاوم در برابر ضربه، رطوبت، جذب آب و مواد شیمیایی
 • قابل برش در یک جهت

انواع سنگ ساختمانی را می توانید برای ساختمان خود انتخاب نمایید کافیست به ویژگی آن ها قبل از انتخاب دقت نمایید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

لیز نبودن

یکی ویژگی های سنگ کف ساختمان که اکثرا با آن مشگل دارند لیز بودن سنگ ها می باشد. برخی از انواع سنگ‌ ها به ویژه سنگ مرمر، بسیار لیز هستند و در نتیجه باعث لیز خوردن اشیاء و افراد بر روی خواهند شد و استفاده از آن در هر قسمتی توصیه نمی شود.

 

قیمت مناسب سنگ کف

از ویژگی های سنگ کف ساختمان می توان به قیمت سنگ های مختلف اشاره نمود که بعضی از معادن سنگ بدلیل تقاضای زیاد و صادراتی بودنشان قیمت بسیار بالایی دارند اما سنگ های مشابه آن با قیمت کمتری از معادن دیگر وجود دارد که می توان از آها به عنوان جایگزین این گونه سنگ ها استفاده نمود. از دیگر دلایل موثر بر قیمت سنگ، سایز و نوع فرآوری آن می باشد که می تواند بر قیمت نهای سنگ تاثیر بسیاری داشته باشد.

 

انتقال گرما

انتقال گرما یکی دیگر از ویژگی های سنگ کف ساختمان می باشد اگر سنگ بتواند گرما را از کف به ساختمان منتقل کند، گزینه مناسبی برای ساختمان‌ هایی است که می‌ خواهند سیستم گرمایش از کف داشته باشند. در چنین ساختمان ‌هایی سنگ مناسب کف ساختمان با توجه به پارامتر میزان انتقال حرارت مشخص خواهد شد. این موضوع در صرفه ‌جویی مصرف انرژی نیز بسیار مؤثر می باشد.

 

جذب آب سنگ

میزان جذب آب در سنگ ها یکی از ویژگی های سنگ کف ساختمان می باشد که بسیار مهم و قابل اهمیت است. سنگ شما باید متناسب با کاربری آن، جذب آب مناسبی داشته باشد. تمامی سنگ ها جذب آب دارند ولی میزان جذب آنها با یکدیگر متفاوت می باشد بعنوان مثال سنگ های لایم استون جذب آب بالایی دارند و نمیتوان در جاهایی که در معرض رطوبت و کثیفی هستند از آن ها استفاده نمود.

 

خش ناپذیری

یکی از ویژگی های سنگ کف ساختمان، خش ‌ناپذیری یا دیر خش خوردن متریال سنگی است که با این ویژگی زیبایی سنگ حفظ خواهد شد. از این نظر سنگ گرانیت مناسب ‌ترین سنگ است.

انواع سنگ های مناسب برای کف

انواع سنگ ها مناسب برای استفاده به عنوان سنگ کف در ابعاد های سنگ اسلب و سنگ تایل و اندازا های دیگر را در ادامه آورده ایم و در ارتباط با هر کدام به مختصر توضیح داده ایم:

 

سنگ گرانیت : 

سنگ گرانیت دارای بافت متراکم و عدم وجود تخلخل است که باعث می شود تا چسبندگی کمی به نمای ساختمان داشته باشد و به علت وجود خطرات ناشی از جدایش آن از نما، باید با تمهیدات خاصی مورد مصرف قرار گیرد بنابراین بهترین گزینه برای استفاده از سنگ‌ های گرانیت، کف فرش فضای پارکینگ، کف حیاط و سنگ پله و به طور کلی کف‌ فرش فضاهای پر رفت و آمد می باشد زیرا دارای مقاومت و استحکام در برابر سایش است.

لازم به ذکر است که از این سنگ بیش تر براي طراحی های سنتی و باستانی جهت سنگفرش کف سالن استفاده می شود. با توجه به خواص فیزیکی سنگ گرانیت استفاده از این سنگ برای سنگ کف واحدهای مسکونی و مراکز پرتو درمانی مناسب نمی باشند.

خصوصیات سنگ گرانیت برای کف ساختمان عبارتند از :

 • زیبایی و تنوع رنگ
 • مقاوم در برابر خش
 • مقاوم در برابر سرما و گرما
 • انتقال حرارت مناسب

 

سنگ مرمریت : 

با توجه به ویژگی های سنگ کف ساختمان می توان گف که سنگ مرمریت از مناسب ترین انتخاب ها برای فضاهای داخلی می باشد. این سنگ ساختمانی یکی از پر کاربرد ترین سنگ کف در تمامی کشور ها می باشد. از ویژگی های بسیار مهم سنگ مرمریت می توان به تنوع بسیار بالا و ساب پذیری عالی آن اشاره کرد.

سنگ های مرمریت انواع گوناگونی دارند و هر کدام از آنها ویژگی خاصی دارد در نتیجه برای تهیه هر کدام برای قسمت های مختلف ساختمان بهتر است تا ویژگی آن ها را بررسی نمایید. تمامی مرمریت ها در برابر اشعه نور خورشید رنگ خود را از دست خواهند داد، همچنین در برابر سرما و یخبندان مقاوم نمی باشند.

خصوصیات سنگ مرمریت برای کف ساختمان عبارتند از :

 • دارای سطح یکدست
 • تنوع بالا
 • ساب پذیری خوب
 • سطح بسیار براق

 

سنگ مرمر : 

برای استفاده از سنگ مرمر می توان گفت از ویژگی های سنگ کف ساختمان برای سنگ مرمر این است که دارای قابلیت صیقل پذیری بالایی می باشد و سطحی آینه ای دارد. از این نوع سنگ به دلیل جلای بالا و رنگ های زیبا برای دکوراسیون داخلی، کفپوش، ستون ها، پله ها و تزئینات داخل ساختمان بیشتر استفاده می شود، ولی چون مقاومت آن در برابر رطوبت و آلودگی کم می باشد، می توان گفت برای استفاده به عنوان نما ساختمان مناسب نمی باشد.

این سنگ دارای تنوع رنگ زیبایی می باشد، رنگ های قرمز، زرد، سفید، خاکستری، ارغوانی و سبز از رنگ های این سنگ است و زیبایی بی نظیری به ساختمان می بخشد.

خصوصیات سنگ مرمر برای کف ساختمان عبارتند از :

 • جذاب و زیبا
 • انتقال حرارت خوب
 • جلاپذیری بالا
 • ایجاد خط و خش به سادگی

 

سنگ تراورتن : 

از این سنگ نیز به دلیل ویژگی های سنگ کف ساختمان که در آن وجود دارد بسیار در ساختمان ها استفاده می شود اما باید بدانیم این سنگ نسبت به مرمریت از نظر سختی در رتبه پایین تری قرار دارد. سنگ تراورتن برای کفپوش به عنوان سنگ تایل تراورتن با ضخامت ۲ تا ۳ سانتی متر و به عنوان سنگ فرش در ضخامت های ۳ تا ۶ سانتی متر مورد استفاده قرار می گیرد.

از این سنگ بیشتر به عنوان سنگ نما ساختمان استفاده می شود. سنگ های تراورتن جذب آب بالا و مقاومت فشاری پایینی دارند و استفاده از این سنگ جهت کف نیاز به مراقبت و نگهداری ویژه ای خواهد داشت.

خصوصیات سنگ تراورتن برای کف ساختمان عبارتند از :
 • لیز نبودن
 • قیمت مناسب
 • این سنگ در برابر خش نسبت به سنگ مرمر مقاومت بیشتری دارد
 • مقاومت کم در برابر سرما

در این مطلب هر آنچه که لازم بوده تا در ارتباط با ویژگی های سنگ کف ساختمان بدانید آورده شده است و شما می توانید با توجه به قسمتی از ساختمان که می خوهید آن را سنگ نمایید سنگ مناسب را انتخاب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *