landing

خرید سنگ

خرید-سنگ

خرید سنگ یکی از مهم ترین و سخت ترین مراحل ساختمان سازی است. معماران برای انتخاب و خرید سنگ مرغوب دچار سردرگمی و نگرانی می شوند زیرا اگر دقت و توجه کافی را در هنگام انتخاب سنگ به کار نگیرند نتیجه ی نهایی کار ساختمان با مشکل مواجه میشود . انتخاب سنگ مرغوب بسیار موثر و با اهمیت است. در خرید سنگ باید به چه نکاتی توجه کرد؟

نکات مهم در خرید سنگ

میزان جذب آب

سنگ خوب سنگی است که جاذب آب زیادی نباشد و تحمل بالا در محیط های طبیعی و شیمیایی داشته باشد مخصوصا سنگ هایی که در نماهای بیرونی ساختمان و محیط های آبریز استفاده می شوند. اگر جذب سنگ بالا باشد مقاومت سنگ در مقابل خوردشدگی و لکه پذیری کاهش میابد. درکل سنگ شما باید متناسب با کاربرد آن جذب آب مناسبی داشته باشد. تمام سنگ ها جذب آب دارند ولی میزان جذب آنها باهم متفاوت است. بعنوان مثال سنگ های لایم استون جذب آب بالایی دارند و نمیتوان در جاهایی که در معرض رطوبت و کثیفی هستند استفاده کرد زیرا لک پذیری بالایی دارند و در اثر شرایط جوی و رطوبت پوسیده میشوند.

بافت سنگ

از ویژگی های مهم دیگری که در خرید سنگ باید به آن توجه کرد بافت مناسب و قابل قبول سنگ است . سنگ های دارای بافت مناسب باید بدون شیار ، ترک و رگه های سست باشد . وجود شیار ، ترک ، شکستگی و رگه های سست باعث طول عمر کمتر سنگ و همچنین مقاومت پایین سنگ می شود .

مقاومت سنگ

مقاومت سنگ در انتخاب سنگ از اهمیت بالایی برخوردار است .به خصوص سنگ هایی که در نمای بیرونی ساختمان استفاده می شوند. باید از مقاومت بالایی در مقابل محیط های طبیعی و شیمیایی ،نور خورشید ،باران های اسیدی و آلودگی برخوردار باشند. پس در خرید سنگ باید دقت کنیم سنگ در چه فضا و مکانی و با چه نوع کاربردی قرار است نصب شود تا متناسب با آن کاربری سنگ را انتخاب کنیم.

کاربردسنگ

یکی از نکات مهمی که هنگام خرید سنگ باید به آن توجه کرد کاربرد سنگ است. به طور مثال اگر سنگ انتخابی شما برای نمای بیرونی ساختمان است پس انتخاب شما باید بین سنگ های تراورتن ، سنگ گرانیت و یا کریستال (چینی) باشد. زیرا این سنگ ها مقاومت خوبی در مقابل نور خورشید و شرایط آب و هوایی متفاوت دارند و رنگ و ساب خود را در شرایط مختلف جوی از دست نمی دهند .

شکل و اندازه سنگ

در خرید سنگ باید به ابعاد مکان مورد نظرتان دقت کنید به طور مثال اگر سالن شما بزرگ است باید از ابعاد سنگ اسلب و یا سایز های بزرگ 80*80 و یا 100*100 استفاده کنید زیرا بند های کمتر به وجود می آید و سنگ به طور یکپارچه دیده میشود. و اگر فضای شما کوچک است باید از ابعاد کوچک سنگ مانند 40*40 و یا 20*40 استفاده کرد. و اگر سالن شما به طور مستطیل است برای اینکه طول فضای خود را کمرنگ تر کنید ابعادی مانند 80*40، 60*30 بهترین انتخاب برای شماست. در نتیجه باید به دنبال خرید سنگ هماهنگ با شکل و اندازه فضای خود بروید.

رنگ سنگ

برای انتخاب و خرید سنگ مورد نیازتان حتما به تم رنگی آن دقت کنید ،سنگ ها دنیایی از رنگ ها و طرح ها هستند که هرکدام ویژگی خاص خود را دارند. بعضی از سنگ ها رنگشان ثابت نیست و در مقابل نور خورشید تغییر رنگ می دهند پس بنابراین همه سنگ ها را نمیتوان در معرض نور خورشید استفاده کرد . سنگ های مرمریت و مر و لایم استون در معرض نور خورشید رنگ خود را به مرور زمان از دست خواهند داد اما سنگ های تراورتن و گرانیت در برابر نور خورشید مقاوم تر هستند.

کانی های مضر

وجود کانی های مضر مانند سولفورهای آهن و میکا از جمله عواملی هستند که در مرغوبیت سنگ تاثیر دارند . هنگام خرید سنگ باید به این نکته توجه داشته باشید که سنگ مورد نظر شما از کدام کانی ها تشکیل شده است . سنگ هایی که حاوی کانی های مضر مانند سولفورهای آهن و میکا باشند برای ساخت نمای بیرونی ساختمان و مکان هایی که در معرض محیط های شیمیایی هستند مناسب نیستند زیرا مقاومت کمتری دارند .

قیمت سنگ

انتخاب سنگ باید متناسب با بودجه شما باشد .سنگ ها سورت های گوناگونی دارند و سنگ های مشابه نیز زیاد هستند که از نظر قیمت باهم متفاوت اند. بعضی ازمعادن سنگ به علت صادراتی بودنشان و تقاضای زیاد قیمت بالایی دارند اما سنگ های مشابه آنها در معادن دیگر با قیمت کمتر وجود دارد که میتوانند جایگزین این سنگ ها شوند. دلیل دیگر موثر بر روی قیمت سنگ سایز و نوع فراوری آن است به طور مثال فراوری سنگ به روش اره و اسلب از قیمت بالاتری نسبت به قله بر دارد. بنابراین اگر برای خرید سنگ اسلب بودجه کافی ندارید میتوانید سنگ های سایز کوچکتر را جایگزین نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *